AICINĀJUMS 1.JŪLIJĀ NOLIKT ZIEDUS UN IEDEGT SVECES PIE ERNESTA BAUERA KAPA JAUNPIEBALGĀ

28/06/2018

Latvijas vēsturē 1918. gada 17. novembris ir tikpat būtisks kā šī paša gada 18. novembris.

17. novembra vakarā Rīgas Latviešu amatnieku biedrības krājaizdevumu kases telpās Suvorova, tag. Krišjāņa Barona ielā 3, tika nodibināta Tautas padome, kura attiecīgi ievēlēja pirmo Latvijas Pagaidu valdību. 1918. gada 18. novembrī II Rīgas pilsētas teātra telpās (tagad Nacionālais teātris), Tautas padomes svinīgā sēdē tika proklamēta Latvijas valsts.

ielug_18Arī Krišjānim Baronam tika aizvests ielūgums uz Mīlgrāvi ar šādu tekstu:

“Augsti godājams Barona kgs.

Latviešu operas namā Rīgā, Puškina bulvārī, pirmdien, 18. nov. 1918. gadā plkst. 4 pēc pusdienas notiks Latvijas valsts proklamēšana. Latviešu zemnieku savienības frakcijas vārdā lūdzu Jūs, Barona tēvs, ierasties uz šo aktu. Ar patiesu cienību Agr. E. Bauers. Rīga, 18. nov. 1918. g.”

Taču Kr.Barona tobrīd nebija Burtnieku mājā, tādēļ arī svinīgo pasākumu neapmeklēja.

Pēcāk viņš bija noskumis, ka palaidis garām izdevību piedalīties lielajā notikumā: „Es būtu gan braucis!” tā viņš sacījis pēc tam.

Ir zināms, ka ielūgumu Krišjānim Baronam veda Ernests Bauers (1882. gada 21. jūlijs — 1926. gada 14. maijs), kurš bijis  politiķis, sabiedrisks darbinieks, Latviešu zemnieku savienības biedrs, vēlāk pievienojies Latvijas Jaunzemnieku savienībai. Bijis Latvijas zemkopības ministrs, Tautas padomes, Satversmes sapulces, kā arī 1. un 2. Saeimas deputāts.

Ernests Bauers  apglabāts Jaunpiebalgas kapos.

Jaunpiebalgas novadpētniecības muzejs sadarbībā ar Kr.Barona muzeju ciklā “Mūsu novadnieki” jau 24. februārī aicināja interesentus uz stāstījumu par novadniekiem Jāni Ducenu un Ernestu Baueru.

1. jūlijā pēc mācītāja svētrunas aicinām nolikt ziedus un iedegt sveces pie Ernesta Bauera atdusas vietas Jaunpiebalgas kapos.

Ernests3

Ernests3ielug_18