ATSKATS: DZEJAS DIENAS PREIĻOS UN JASMUIŽĀ

20/09/2018

19. septembrī Preiļu Galvenajā bibliotēkā un Raiņa muzejā “Jasmuiža” notika ikgadējais Dzejas dienu pasākums, kurā piedalījās dzejniece no Saldus Ieva Samauska un Preiļu novada bērnu un jauniešu centra teātra grupa “Kājām gaisā” (vadītāja Vilhelmīne Jakimova).

Pasākumu mērķis bija popularizēt Dzejas dienu tradīciju un veicināt interesi par mūsdienu bērnu dzeju, kā arī veicināt interesi par jauniešu teātra tradīcijām un dzejas izmantošanu un izspēlēšanu teatralizētā formātā.

Dzejas dienu pasākumos Preiļu novada bērnu un jauniešu centra teātra grupa “Kājām gaisā” rādīja dzejas performanci “Skaļā klase”, kurā izmantoti Ievas Samauskas dzejoļi no tāda paša nosaukuma krājuma. Savukārt pati autore sarunājās ar pasākumu dalībniekiem, lasīja savu dzeju no krājumiem “Visvisādas vēlēšanās”, ”Čarlīnes deguns”, “Skaļā klase” un iesaistīja klātesošos, uzdodot interesantus jautājumus, liekot domāt un fantazēt, kā arī iedrošinot sapņot un īstenot savus sapņus un vēlēšanās.

Tradicionālos Dzejas dienu pasākumus kuplā skaitā apmeklēja Preiļu, Riebiņu un Aglonas novada skolēni un skolotāji.

Ieva Samauska ir viena no ražīgākajām bērnu grāmatu autorēm. Viņas sarakstīto grāmatu klāstā ir “Vislabākā dāvana”, “Kad aizmūk B un iemīlas V”, “Govs uz bagāžnieka”, “Čarlīnes deguns”, “Muša, kura gribēja būt lidmašīna”, “Skaļā klase”, “Oliņš Boliņš sēž uz soliņa”, “Ķiķināšanas gadalaiks”, “Pilsēta no A līdz Z”, “Betijas sarunas jeb Kā es piedzimu”, “Kā uzburt sniegu”, “Starp diviem sirdspukstiem” un citi darbi. Pati jaunākā grāmata “Visvisādas vēlēšanās” iznākusi nupat septembrī.

1. gadā I. Samauska saņēmusi bērnu literatūras balvu – Pastariņa prēmiju. Jāņa Baltvilka balvai literatūrā nominētas viņas grāmatas “Eņģelītis”, “Ķiķināšanas gadalaiks”, “Govs uz bagāžnieka”, “Oliņš Boliņš sēž uz soliņa”, pēdējā no kurām 2015. gadā bija nominēta arī Latvijas Literatūras gada balvai.

Pēc Ievas Samauskas grāmatas “Kā uzburt sniegu” motīviem 2007. gadā Nacionālajā teātrī iestudēta dzejas izrāde bērniem.

Pasākumu atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds.

Dzejniece Ieva Samauska

Dzejniece Ieva SamauskaDzejas_diena_1Preiļu novada bērnu un jauniešu centra teātra grupa “Kājām gaisā”Dzejas_diena_3Dzejas_diena_6