DZIESMU UN STĀSTU PĒCPUSDIENA “MĒS PIE TĒJAS NESKUMSTAM” JĀŅA AKURATERA MUZEJĀ

17/01/2018

27. janvārī plkst. 13.00 Jāņa Akuratera muzejs (Rīgā, Ojāra Vācieša ielā 6a) aicina uz pasākumu un radošo darbnīcu “Mēs pie tējas neskumstam”. Pasākumā piedalīsies Jelgavas novada Glūdas pagasta folkloras ansamblis Slavjanočki.

Akuratera muzeja ekspozīcijā ir apskatāma dzejnieka mājā saglabājusies metāla kastīte tējas glabāšanai, kuru rotā krāsaini zīmējumi ar ornamentālām ziedu vītnēm un austrumnieciskām sadzīves ainām; uz tā vāka ir uzraksts – “МОСКОВСКАЯ ЧАИНАЯ / ТОРГОВЛЯ. А. Н. Анорова въ РИГЪ. Купеческая ул. против Ратуши.” Tā ir liecība gan par to, kāda tēja šai mājā savulaik dzerta, gan par tējas tirgošanas tradīcijām Rīgā, piemēram, Alekseja Anorova veikalā.

Pasākumā “Mēs pie tējas neskumstam” (“Мы за чаем не скучаем”) folkloras ansambļa Slavjanočki vadītāja Olga Rožko stāstījumā un prezentācijā iepazīstinās gan ar tējas vēsturi, gan ar slāvu tējas dzeršanas tradīcijām, kas Krievijā aizsākās 17., bet īpašu uzplaukumu piedzīvoja 19. gadsimtā, kad tēju baudīja visi sabiedrības slāņi. Stāstījums būs latviešu valodā. Krievu un baltkrievu valodās izskanēs dziesmas, kas saistītas ar tējas baudīšanas norisi. Pasākuma otrajā daļā notiks radošā darbnīca, kurā apmeklētāji varēs izgatavot zāļu lelli (“куклу травницу”), kurai pēc senajām slāvu tradīcijām tiek piedēvēta māju aizsargājoša funkcija.

Glūdas pagasta slāvu folkloras kopa Slavjanočki dibināta 2004. gadā. Tās sastāvā ir krievietes, baltkrievietes, ukrainietes un latvietes. Folkloras kopa nodarbojas ar slāvu gadskārtu svētku organizēšanu, vadīšanu un slāvu kultūras mantojuma apzināšanu Glūdas pagastā, izglītojošo pasākumu vadīšanu (meistarklases jauniešiem, pasākumi skolās). Slavjanočki aktīvi sadarbojas ar mazākumtautību kolektīviem Zemgalē un arī citviet Latvijā un piedalās gan Jelgavas novada pasākumos, gan arī Mazākumtautību festivālā Dziesmu svētkos, “Baltica” festivālos.

27. janvāra pasākuma biļetes iepriekšpārdošanā “Biļešu Paradīze” kasēs un internetā: https://www.bilesuparadize.lv/lv/events/event/63141. Biļetes cena – 5.00 €, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 3.00 €.

DZIESMU UN STĀSTU PĒCPUSDIENA “MĒS PIE TĒJAS NESKUMSTAM” JĀŅA AKURATERA MUZEJĀ