IZSTĀDE “ASPAZIJA. VĒTRA” BALGALES BRĪVA LAIKA PAVADĪŠANAS CENTRĀ

27/12/2019

4. janvārī plkst. 14.00 Balgales Brīva laika pavadīšanas centrā (Grantiņi, Dursupe, Balgales pag., Talsu nov.) tiks atklāta izstāde “Aspazija. Vētra”, kuru veidojusi Raiņa un Aspazijas muzeja speciāliste Linda Grīnberga.

Izstāde bija skatāma Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jūrmalā 2019. gada vasarā, un tā vēsta par Aspazijas personības un daiļrades “vētrainajām šķautnēm”, uz cilvēktiesībām orientēto ideju novitāti, un to pārmantojamību un aktualitāti mūsdienās. Vasarā izstāde iekļāvās starptautiskajā mākslas biennālē “Marīna 2019”, kuras ietvaros Jūrmalas muzejos un mākslas telpās norisinājās jūras tematikai veltītas mākslas izstādes, meistarklases un nodarbības ģimenēm.

Vētras motīvs, kas raksturo dzejnieces izpausmes dažādās dzīves jomās, izmantots par ietvaru, lai izstādē atspoguļotu Aspazijas kā literātes, sabiedriskas darbinieces un dzīvesbiedres vētraino personību, viņas pausto ideju iespaidu uz sabiedrisko domu Aspazijas dzīves laikā un to nozīmi mūsdienās.

“Aspazija – kaislīga, emocionāla, augstiem ideāliem piepildīta personība. Nevienā no dzīves jomām nav vērojama remdenība un samiernieciskums, vienmēr tiekšanās uz izaugsmi, pilnību, dziļumu, skaidrību, jūtu tīrību. Reizēm kā vētrai laužot ceļu iestagnējušu uzskatu biežņā un mainot sabiedrības morāles toni, cīnoties par ikvienas sievietes tiesībām pašnoteikties. Izstāde ir mēģinājums atklāt Aspazijas spilgto un drosmīgo pašizpausmi, rosināt domāt par šodienas aktualitātēm un vajadzībām, kā arī iedvesmot apmeklētāju savas pārliecības vētrainākai nostājai. Ar Aspazijas laika sociālo realitāti un sabiedrisko domu mums aizvien ir daudz vienojošu lietu, savukārt jūtu pasaulei laika robežu nav – Aspazija ir ļoti aktuāla. Domāju, ka ikviens iegūs kādu rosinošu sajūtu vai domu,” vēsta izstādes satura autore Linda Grīnberga.
Izstādē eksponēti Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma materiāli – dzejas un lugu manuskriptu fragmenti, portreti, vēstules. Izstādi papildinās videointervijas; uz sarunu par Aspaziju, viņas literārā mantojuma recepciju aicināta Aspazijas pētniece, Aspazijas Kopoto rakstu sastādītāja, LU profesore Ausma Cimdiņa, režisore Māra Ķimele un dzejniece, feministe un režisore Inga Gaile, lai iezīmētu Aspazijas un viņas ideju nozīmi un pārmantojamību mūsdienu sabiedrībā, literatūrā un teātrī.

Izstāde skatāma līdz 2020. gada 7. februārim.

Izstādes satura autore: Linda Grīnberga
Mākslinieks: Ints Sedlenieks

Izstāde tapusi pateicoties Kultūras ministrijas atbalstam.

Vairāk informācijas:
Speciāliste Linda Grīnberga
+371 67764295; +371 29239472; linda.grinberga@memorialiemuzeji.lv

Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos

Aspazija. Vētra