IZSTĀDE “TRĪS STĀSTI UN MIRKĻU MIRDZUMS” JĀŅA AKURATERA MUZEJĀ

16/05/2019

Līdz 26. jūnijam Jāņa Akuratera muzeja Gaišajā salonā ir apskatāma Janim Zegneram (1884–1933) veltīta izstāde. Muzeja tradīcija ir veidot izstādes un pasākumus par māksliniekiem, kuru darbi ir pārstāvēti Akuratera ģimenes kolekcijās.

Šogad 5. jūlijā Janim Zegneram būs 135. jubileja. Viņš bija gleznotājs, grafiķis un tēlnieks un arī viens no dzejnieka Jāņa Akuratera draugiem 20. gs. sākumā.

Janis Zegners ir mācījies Ķeizariskās mākslas veicināšanas biedrības skolā Pēterburgā (1902–1905), kā arī Vilhelma Purvīša un Jaņa Rozentāla studijās. No 1920. gada līdz aiziešanai mūžībā viņš bija zīmēšanas skolotājs Smiltenes vidusskolā. Mākslinieks nekad nav gleznojis lielformātus. Viņa figurālās kompozīcijas, ģīmetnes, ainavas parasti ir nelielas. Labprāt viņš pagatavojis arī tik mazus darbus, kurus var uzskatīt par miniatūrām. Laikmeta noskaņa, kurā savienojas gan smeldze un trauksme, gan ilgas pēc miera un harmonijas, ir ietverta viņa nelielajās zīmētajās ainavās, kas kā ilustrācijas publicētas žurnālos “Dzelme”, “Stari”, “Zalktis”. Jūgendstila motīvi un paņēmieni spilgti izpaužas viņa pasaku ilustrācijās. Daudzi mākslinieka darbi ir gājuši bojā (it īpaši tēlniecībā) un viņa atstātais mantojums nav liels – ap 30 mazformāta gleznojumi eļļā, vairāk par 10 gleznojumiem guašā un akvarelī, daži desmiti zīmējumu un ilustrācijas.

Izstāde “Trīs stāsti un mirkļu mirdzums” iepazīstina ar Jaņa Zegnera daiļradi, viņa darbību grafikā, glezniecībā un tēlniecībā un ar viņa sadarbību ar dzejniekiem, tai skaitā Jāni Akurateru, veidojot žurnālu literatūrai un mākslai “Pret Sauli” 1906. gadā, ilustrējot stāsta “Kalpa zēna vasara” pirmizdevumu 1911. gadā un kopā ar Kārli Krūzu radot izdevniecību “Strēlnieks”. Akuratera ģimenes kolekcijā glabājas Jāņa Zegnera Akuratera tēva māju “Beitānu” zīmējums un dzejnieka sievas Marijas Annas māsas Elfrīdas portrets.

Pasākums tiks fotografēts un filmēts. Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

Ieejas maksa: 2.00 Eiro

Pensionāriem, skolēnien un studentiem: 1.00 Eiro

Papildus informācija: akuraters@memorialiemuzeji.lv, 26703293

Jānis Zegners Afisa mini

Jānis Zegners Afisa mini