JAŅA ROZENTĀLA UN RŪDOLFA BLAUMAŅA MUZEJS AICINA APMEKLĒT EKSKURSIJAS JAŅA ROZENTĀLA DZĪVOKLĪ

13/03/2018

Atzīmējot izcilā latviešu mākslinieka Jaņa Rozentāla (1866–1916) 152. dzimšanas dienu, svētdien, 2018. gada 18. martā, plkst. 12.00 un 15.00 J. Rozentāla un R. Blaumaņa muzejs aicina apmeklēt bezmaksas ekskursijas J. Rozentāla dzīvoklī.

Janis Rozentāls ir viens no latviešu profesionālās mākslas pamatlicējiem. 1896. gadā mākslinieks pabeidza Pēterburgas Ķeizarisko mākslas akadēmiju ar 1. šķiras mākslinieka grādu. Pēc trīs gadiem viņš nolēma atgriezties dzimtenē. Sākotnēji uzturējās dzimtajā Saldū, bet ap gadsimtu miju pārcēlās uz Rīgu, kur 36 gadu vecumā, 1902. gadā, satika savu nākamo sievu – somu operdziedātāju Elliju Forseli. No 1904. līdz 1915. gadam Janis Rozentāls ar sievu un bērniem Lailu, Irju, Miķeli dzīvoja Alberta ielā 12-9 – dzīvoklī, kas bija speciāli projektēts Rozentāla ģimenei.

Rakstniece Anna Brigadere dalījusies savās atmiņās par Alberta ielas dzīvokli: “Rozentāla dzīvoklis Alberta ielā bija gaišākais, harmoniskākais visā latviskajā Rīgā. Būt ciemā pie Rozentāla – sevišķi augšā, darbnīcā, ar maigo jumta gaismu – aplaimojoša priekšrocība. Ciemiņu, kas neprasīja ceremonijas, Rozentāls dažkārt pieņēma arī darba stundā. Tad varēja sēdēt uz platā dīvāna un aizmirsties interesantā sarunā, kurai meistars pie molberta dzīvi sekoja.”

Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs aicina apmeklēt Rozentāla dzīvokli, kur joprojām var aplūkot jūgendstila interjeru un priekšmetus, mākslinieka darbnīcu un viņa gleznas.

Mākslinieka dzimšanas dienā – 18. martā – muzejā būs bezmaksas ieeja; darba laiks – no plkst. 11.00 līdz plkst. 18.00.