RĪGAS LUTERA DRAUDZES MĀKSLINIEKU IZSTĀDE JĀŅA AKURATERA MUZEJĀ

19/12/2017

No šī gada 12. decembra līdz nākamā gada 16. janvārim Jāņa Akuratera muzejā (Rīgā, Ojāra Vācieša ielā 6a) notiek Rīgas Lutera draudzes mākslinieku izstāde “Ko stāsta gleznas un mākslas darbu mazās formas mājas interjerā?”.

Jāņa Akuratera muzeja tradīcija – aicināt ciemos Rīgas Lutera draudzes māksliniekus – ir saglabājusies arī pēc muzeja restaurācijas. Jau 15 gadu šādas izstādes notiek vienā telpā – mājas Gaišajā salonā, un tagad tajā ir arī pilnībā atjaunots Akuratera gleznu salona interjers un iekārtota dzejniekam piederējušo gleznu izstāde. Tuvojas Ziemassvētki, un Akuratera ģimene vienmēr bija tiem īpaši gatavojusies: pušķoja māju, šo to pārkārtoja, visu saposa, spodrināja un izdaiļoja. Šīs tautas gadskārtu tradīcijas turpina arī Akuratera muzejs.

Šogad mākslinieki izvēlējās atsevišķas vietas, plaknes un galdiņus daudzās un dažādās telpās, kur svētku priekam novietoja savus mākslas darbus. Māras Kalnišķes keramika ir apskatāma uz kamīna, uz bufetes – Helmūta Āķa metālā un stiklā veidotie svečturi. Tekstilmāksliniece Liene Ratnika bija tik sajūsmināta par Jāņa Akuratera Vannas istabu, ka iekārtoja šo vietu trīs mākslas darbiem – tekstilijām, kurām dots nosaukums “Bēgšana uz Norvēģiju”. Par tiem māksliniece raksta: “Tā ir bēgšana pāri jūrai, laukiem, mežiem, lai izglābtos un pārnāktu mājās dzīvs. Darbs sastāv no četriem apdrukātiem linu dvieļiem. Uz tiem uzdrukāti augi Latvijas, Somijas, Norvēģijas karogu krāsās. Darbu iedvesmoja fakts, ka Jānis Akuraters bija spiests bēgt uz Norvēģiju, lai izglābtos no cariskās Krievijas varas īstenotajām represijām pēc 1905. gada revolūcijas. Mainās karogi, vietas, bet dzimtenes sajūta vienmēr nāk līdz.” Arī Māras Kalnišķes zilā māla vāzes “Jūras rudzi” (ar glazūru kā zeltots rudzu lauks) atrada savu īsto vietu Vannas istabā. Daigas Ažes sīkplastikas darbi “Putni” un “Sieviete-sargātāja” skatāmi uz Laimas Akurateres sekretera. Gleznotājai Baibai Ūlandei Laimas Akurateres istabā atvēlēts muzeja molberts, no kura glezna “Dzimšanas diena” sarunāsies ar tur esošajiem Laimas Akurateres zīmējumiem. Dinas Kopštālas dizaina mākslas darbs “Katapults”, kas veidots no trauslām koka brusītēm, novietots uz baltā galdiņa Gaišajā salonā.

Tikai vienu mēnesi šiem dažādu gadsimtu mākslas darbiem būs atļauts satikties, sarunāties, varbūt pat saprasties… Vai veidosies dialogs? Atbildi zinās apmeklētāji.

RĪGAS LUTERA DRAUDZES MĀKSLINIEKU IZSTĀDE JĀŅA AKURATERA MUZEJĀ

RĪGAS LUTERA DRAUDZES MĀKSLINIEKU IZSTĀDE JĀŅA AKURATERA MUZEJĀ