RUTA ŠTELMAHERE. DZIMŠANAS DIENA

14/02/2017

No 22. februāra Ojāra Vācieša muzejā, O. Vācieša ielā 19, apskatāma dzejnieces un mākslinieces Rutas Štelmaheres gleznu izstāde DZIMŠANAS DIENA.

Ruta Štelmahere ir beigusi Latvijas Mākslas akadēmiju, strādā par skolotāju Jēkabpils mākslas skolā, sarīkojusi 11 personālizstādes, vada mākslas studiju „Slieksnis”.

Viņa ir trīs dzejoļu krājumu – “Ieskaties sēklai acīs” (1998), “Klēpis” (2011), “Krekls” (2016) – autore. Krājumam “Klēpis” piešķirta Literatūras gada balva dzejā.

Ruta Štelmahere: “Dzimšanas dienas rītā ūdens spainī bija apvilcies ar ledus kārtiņu, aiz māla nama zemā lodziņa čokurojās saules mūžsenā seja. Savas mātes dzimšanas dienas rītu es varu tikai iztēloties, tāpat kā savējo, kuru esmu piedzīvojusi, bet neatceros. Kad piedzima mans dēls, aiz loga vējš lauzīja divas krusteniski augošas priedes, bet meitas dzimšanas dienas rītā saule bija ar siltu gaismu iztriepusi slimnīcas parku. Esības brīnums mani uzrunā pārlaicīgas gaismas valodā.

Izstādes atklāšana iekrīt manas mammas dzimšanas dienā. Vēlos šo dienu un mūsu visu esamību svinēt kopā ar saviem draugiem mūziķiem un dzejniekiem, mākslu mijiedarbē mēģinot uztvert dzīves pulsāciju tās dažādajās izpausmēs un veidojot dialogu starp laicīgo un mūžīgo.”

Izstādē apkopoti mākslinieces dažādu gadu gleznojumi un trīs jauni darbi, tos vieno pārdomas par grūti izprotamo parādību – dzīvi, ko Dievs dāvā kā sēklu mūžīgai dzīvībai.

Izstāde vēsta par ceļu no ziemas uz pavasari, no garīga sastinguma uz augšāmcelšanās brīnumu – Lieldienām.

Izstāde atvērta līdz 6. aprīlim.

Ruta Štelmahere