TADENAVA UZVAR SABIEDRĪBAS BALSOJUMĀ

22/05/2017

19. maijā Dzintaru koncertzālē svinīgi paziņoja Valsts nozīmes apbalvojuma Latvijas Arhitektūras gada balva 2017 laureātus.

Šogad vērtējumam tika pieteikti 36 darbi, ko tradicionāli vērtēja divās kārtās – pirmā savu vērtējumu izteica nacionālā žūrija, kuras izvirzītos objektus (šogad 18) nākamajā kārtā izvērtēja īpaši pieaicināti starptautiskas žūrijas pārstāvji, kas pieņēma galīgo lēmumu.

Un vēl ir trešā žūrija – sabiedrība.

Sabiedrības balsojumā portālā “Delfi” šogad lielāko balsu skaitu ieguva kategorijā “Restaurācija” nominētais Raiņa muzejs “Tadenava” un projekta autori Ēriks Cērpiņš, SIA H2E un Memoriālo muzeju apvienība.

Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas ietvaros kompleksa atjaunošanu un piemērošanu muzeja funkciju veikšanai un muzeja teritorijas labiekārtošanu vadīja un realizēja VAS “Valsts nekustamie īpašumi”.

Kompleksa atjaunošanas mērķis: kultūras mantojuma saglabāšana, respektējot kultūrvēsturisko ainavu, kas izveidojusies 150 gadu laikā.

Restaurācijas darbu laikā muzeja kompleksā tika konsekventi izturēts minimālās iejaukšanās princips: atturēšanās no nepamatotām manipulācijām, maksimāli saglabājot dažādo būvperiodu būvelementus. Tas ļāva maksimāli saglabāt vēsturiskos elementus oriģinalitāti, vēsturisko nozīmi un autentiskumu.

“Tadenavā – Raiņa dzimtajā vietā – muzejs izveidots jau 1959. gada 1. janvārī, 1966. gadā tas kļuva par Raiņa Literatūras un mākslas vēstures muzeja filiāli. Šai laikā muzejnieku pūles saglabāt un pilnveidot muzeja ēku bijušas visai raibas: darīja paši, organizēja talkas, ieliekot sirds degsmi un fiziskos spēkus. Bet tikai tagad, gandrīz pēc 60 gadiem, muzeja komplekss pirmo reizi ir piedzīvojis ēku konservāciju un restaurāciju, un radikālu satura un tā vēstījuma formas atjaunošanu,” stāsta MMA direktore Rita Meinerte. “Muzejam ir bezgala svarīgi būt vajadzīgam savam apmeklētājam. Tāpēc skatītāju simpātiju balva mums ir vissvarīgākā. Tā apliecina, ka mums ir izdevies Sēlijas mežu viducī izveidot vienotu, dabas un kultūrvēsturiskajā ainavā organisku personības piemiņas vietas kompleksu, kurā būtiska nozīme ir vides, arhitektūras un ekspozīcijas satura un dizaina risinājumu korelācijai.”

Raiņa muzejs "Tadenava". Ērika Cērpiņa foto