LATERNA MAGICA jeb „Kā es gribu izprast Ibsenu”

16/01/2015

2015. gada 13. janvārī Jāņa Akuratera muzejā notika Henrika Ibsena lugai „Spoki” veltīts priekšlasījumu un diskusiju vakars.

„Biju pie Ibsena. Zem baltiem bērziem guļ šis milzis. Melns obelisks no Norvēģijas granīta un uz tā zeltā zīmēts vesers – vairāk nekā. Ir skaisti. Liela kapsēta pilsētas vidū… Kā es gribu izprast Ibsenu!…” – tā Jānis Akuraters, atrazdamies emigrācijā Norvēģijā, rakstīja sievai Marijai.

1912. gadā dzejnieks pārtulko Henrika Ibsena lugu „Brands”, 1913. gadā lieliski atdzejo „Pēru Gintu”, bet 1924. gadā „Troņa tīkotājus”. Jānis Akuraters stāvējis pie Nacionālā teātra šūpuļa. Aizvadītajā sezonā teātris iestudēja Henrika Ibsena lugu „Spoki” – tas ir lugas astoņpadsmitais iestudējums Latvijā, bet pirmais Nacionālajā teātrī.

Diskusijā par lugu un izrādi piedalījās izrādes režisors Mihails Kublinskis, aktieris Voldemārs Šoriņš, teātra vēsturniece Rita Melnace, Dr. art. Līga Ulberte, Dr. philol. Jānis Zālītis, Mag. theolog. Indulis Paičs un Dr. philos. Ella Buceniece. Diskusiju vadīja Ruta Cimdiņa.

Diskusijas videoierakstu varat noskatīties šeit: https://www.youtube.com/watch?v=ffbG_zZLpys

Henriks Ibsens

Henriks Ibsens