LATGALIEŠU KĀZU TRADĪCIJAS UN DZIESMAS JASMUIŽĀ

10/09/2014

Raiņa muzejs „Jasmuiža” piedāvā jaunu programmu un karaoke disku LATGALIEŠU KĀZU TRADĪCIJAS, KĀZU UN APDZIEDĀŠANĀS DZIESMAS.

Latgalei, latgaliešu valodai, kultūrai, folklorai un ļaudīm jau no bērnības bija īpaša nozīme Raiņa dzīvē. Daudzus gadus viņš bija saistīts ar Latgali, kur tēvs nomāja muižas un saimniekoja. Pastiprināta interese par tautas gara mantām Rainim veidojās tieši studiju gados. Folkloras materiāls vēlāk bagātīgi tiek izmantots viņa daiļradē. Studējot Pēterburgas universitātē, jaunais Rainis interesējās par latgaliešu folkloru. Jaunībā, uzturoties Latgalē, topošais dzejnieks vācis un no vietējām teicējām pierakstījis kāzu dziesmas un apdziedāšanās dziesmas, kā arī uzrakstījis apcerējumu par Višķu pagasta kāzu ieražām, kur aprakstīti rituāli, tradīcijas, izdarības latgaliešu kāzās 19. gadsimtā.

Raiņa muzejs „Jasmuiža” ir sagatavojis jaunu interaktīvu programmu „Latgaliešu kāzu tradīcijas, kāzu un apdziedāšanās dziesmas”, kura no 17. septembra tiek piedāvāta muzeja apmeklētājiem. Projekta ietvaros ir izveidots DVD disks ar trim latgaliešu kāzu dziesmām („Aizguoja sauļeite”, „Jau maņi vad”, „Aiz azara maļņi meži”) un 20 apdziedāšanās dziesmām karaoke versijā. Fonogrammas ierakstīja folkloras kopa „Rūtoj” un tās vadītāja Ilze Rožinska, diska karaoke versiju izveidoja Ivo Draudiņš.

Tā būs lieliska iespēja mēģināt dziedāt latgaliešu dziesmas, īpaši tiem, kuri neprot latgaliešu valodu, bet, atbraukuši uz Latgali, vēlas to dzirdēt un arī iemācīties kādu vārdu latgaliski. Jaunizveidotā programma sniegs ieskatu latgaliešu kāzu tradīcijās, ticējumos, dos iespēju apgūt latgaliešu vārdus, kā arī dziedāt kāzu un apdziedāšanās dziesmas. Karaoke disks tiks piedāvāts arī kāzu grupām, kuras apmeklē muzeju savā laulību dienā, kā arī to varēs izmantot ikviens muzeja apmeklētājs.

Projekts īstenots, pateicoties VKKF mērķprogrammai „Latvijas Valsts mežu atbalstītā Latgales kultūras programma 2014”.

Neliels ieskats karaoke diskā: http://youtu.be/SYd9SCicWVA

Latgaliešu kāzu tradīcijas un dziesmas