ANDREJA UPĪŠA MUZEJS SKRĪVEROS AICINA APLŪKOT VIENAS DZIMTAS ROKDARBUS IZSTĀDĒ “ROKDARBI CAUR LAIKA LOKIEM”

29/06/2020

No 19. jūnija līdz 31. jūlijam Andreja Upīša memoriālmājā Skrīveros (Daugavas iela 58, Skrīveri) aicina uz izstādi “Rokdarbi caur laika lokiem”. Tajā aplūkojami Zintas Grundšteinas dzimtas rokdarbi, kurus darinājušas desmit sievietes trīs paaudzēs.

Izstādē ir aplūkojami rokdarbi no Billeru, Ekmaņu, Vībotu un Auguļu ģimenēm – desmit sieviešu darbi trijās paaudzēs. Šīs dzimtas sieviešu pūra lādēs glabājas dvieļi ar tamborētām mežģīnēm un izšūtiem uzrakstiem, austi galdauti, gultas pārklāji un segas, izgreznoti priekšauti un spilvendrānas. Viens no senākajiem izstādes eksponātiem ir Marijas Vībotes 19. gadsimta beigās darinātā sienas segas, kurā uz vilnas auduma pamata ar dziju izšūti ziedi.

Zinta Grundšteina, dz. Vībota (1940), ir rokdarbniece. Nākusi no ģimenes, kurā visas sievietes līdztekus darbam saimniecībā vai valsts darbā ir audušas, izšuvušas, adījušas, tamborējušas, mezglojušas, lai darinātu kuplajai ģimenei nepieciešamās lietas un rotātu dzīves vidi.

Zintas iepazīšanās ar rokdarbiem un etnogrāfiju sākās Rīgā 1981. gadā Tautas lietišķās mākslas studijā “Rītausma” (vadītāja Biruta Kolisovska).

Atgriežoties Zaubes “Salzemniekos”, 2006. gadā viņa izveido Zaubes pagasta lietišķās mākslas pulciņu “Trejdeviņi”. 10 gadu laikā Zintas vadībā pulciņā tiek realizēti mācību projekti zīda apgleznošanā, filcēšanā, mezglošanā, adīšanā, aušanā, dažādās tamborēšanas tehnikās un keramikā. Pulciņa 20 dalībnieku darbi guvuši atzinību izstādēs Zaubē, Mālpilī, Nītaurē, Rīgā, un divi darbi uzņemti Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājumā.

Rokdarbu darināšanā zināšanas gūtas no rokdarbu žurnāliem, piemēram, no 20. gadsimta 30. gadu izdevumiem “Zeltene”, “Mājas Draugs”, “Sievietes Pasaule”, kā arī padomju laiku ikgadējā kalendāra sievietēm un žurnāla “Padomju Latvijas Sieviete”. Neskaitāmas idejas smeltas arī no rokdarbu grāmatām.

Šajā izstādē apskatāmi četri Zintas darbi: priekšauts “Ja nav šujmašīnas” (darināts Rīgā 1981. gadā), grīdas (izmantojama arī kā sienas) sega no smalkas akrila dzijas, no balta lina auduma strēmelēm austa grīdas sega (izmantojama arī kā sienas) un dekoratīvs spilvens.

Zintas vecmāmiņa Minna Ekmane, dz. Billere (1875‒1956), un vecmāmiņas māsa Līze Billere nākušas no Allažu pagasta, kādu laiku dzīvojušas Akenstakas muižā.

Izstādē eksponēti pieci Minnas Ekmanes darbi – vilnas (šatiera) sega, dvielis ar monogrammu un tamborētu mežģīni un trīs sedziņas; no Līzes Billeres veikuma eksponēts ar monogrammu un tamborētām mežģīnēm abos galos rotāts dvielis.

Minnas Ekmanes četras meitas – Milda, Lilija, Anna un Lucija ‒, dzīvojot Zaubes pagasta “Salzemniekos”, mantotās rokdarbu iemaņas papildināja pie pieredzējušas kaimiņu audējas.

Zintas Grudšteinas māte Milda Vībote, dz. Ekmane (1912‒1989), 1929. gadā beigusi Rīgas apriņķa Nurmižu divgadīgo Lauksaimniecības skolu, kurā apguva arī mājturības kursu un piedalījās mājturības biedrības rīkotajos pasākumos.

No 1956. gada Milda saimniekoja Zaubes pagasta “Salzemniekos”. Tur saglabājusies dzimtas paaudžu pūralāde, kuru mantoja meita Zinta un daļa no tās satura eksponēta šajā izstādē.

Izstādē ir 14 Mildas Vībotes darinātie rokdarbi: priekšauti, tamborētas mežģīnes palagiem, dvieļiem, spilvendrānām.

No Mildas Vībotes vīramātes Marijas Vībotes (1875‒1954) darbiem izstādē ir 19. gadsimta beigās Cesvaines Kraukļu pagastā darināta sienas sega, kas bijusi kā dāvana dēlam Kārlim Vībotam. Uz vilnas auduma pamata ar vilnas dziju izšūti ziedi. Savukārt Kārļa māsa Minna Vībote (1903‒1922) darinājusi dekoratīvu dvieli, kas rotāts ar monogrammu un tamborētu mežģīni (darināts Kraukļu pagastā).

Lilija Augule, dz. Ekmane (1913‒1994), bija dzimtas prasmīgākā audēja. Izstādē eksponēti seši viņas rokdarbi: jaunībā austā gultas sega, dzīves otrajā pusē austais linu galdauts, gultas pārklājs, meldru sienas sega, grīdsega, kurā izmatota kolhozu laika siena ķīpu aukla.

Anna Cimža, dz. Ekmane (1915‒2002). Izstādē eksponēti divi darbi rišiljē tehnikā – virspalags un dekoratīvs dvielis.

Lucija Ekmane (1918‒1946). Izstādē divi viņas izšūtie dekoratīvie dvieļi ar tekstu.

No Mildas Vībotes brāļa Jāņa Ekmaņa sievas Mildas Ekmanes, dz. Strazdes, izstādē komplekts kafijas galdam – tamborēta sedziņa un sešas salvetes (darināti Rojā).

“Saglabāt seno, attīstīt jauno un saudzēt reto!”

Rokdarbi caur laika lokiem