Raiņa un Aspazijas vasarnīca

Jāņa Pliekšāna iela 5/7, Jūrmala

Baudi mieru un klusumu priežu ieskautajā Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jūrmalā – dzejnieku iecienītajā vasaras atpūtas vietā. Aplūko vasarnīcas un dārza mājiņas augšstāvus, kur dzīvojuši dzejnieki, un iepazīsti dzejnieku mīlestības stāstu ekspozīcijā “Es un Tu”.

Vasarnīcu Majoros Rainis nopirka 1926. gada rudenī. No 1927. līdz 1929. gadam tā bija dzejnieku darba un vasaras atpūtas vieta.
“Ieliņa pavisam maza. Viens gals Jomas ielas asfaltā, otrs – kāpu smiltīs, bet vidū pāris simts metru. Abās pusēs kupli koki,” tā vasarnīcas atrašanās vieta raksturota 20. gadsimta 20. gadu laikrakstā. Agra rīta peldes un vakara pastaigas saulrietā bija neatņemama šo vasaru iezīme. “Man patīk šis klusums, tīrais, svaigais gaiss. Nekur nejūtos tik labi, kā še,” atzina Rainis. Te rakstītas viņa pēdējās lugas “Mīla stiprāka par nāvi”, “Rīgas ragana” un daudzi dzejoļi. Aspazija šajās vasarās strādāja pie krājuma “Asteru laikā”. Vasarnīca kļuva par Raiņa pēdējo dzīves vietu.

Muzejā aplūkojamas restaurētas abu dzejnieku dzīves telpas vasarnīcas un dārza mājiņas augšstāvā. Savukārt ekspozīcija “Es un Tu” veltīta Raiņa un Aspazijas mīlestībai un daiļrades virsotnēm, ko atklāj viņu kopdzīves mezglpunkti un nozīmīgākie darbi. Ekspozīcija aizsākas ar dzejnieku iepazīšanos, noslēdzas – ar Raiņa nāvi. Iezīmējas divas līnijas – dzīves horizontāle un daiļrades vertikāle. Vīrietis un sieviete. Spēks un skaistums. Un pāri visam – mīlestība.

Muzeja kompleksā apvienotas trīs Jūrmalas koka apbūvei raksturīgas ēkas. Vienā no ēkām iekārotas izstāžu zāles, kur regulāri notiek koncerti, lasījumi izstādes un konferences, kas aktualizē Raiņa un Aspazijas atstāto kultūras mantojumu un aicina iepazīt mūsdienu mākslinieku un literātu darbus.

Raiņa un Aspazijas vasarnīcas atjaunošanu un piemērošanu muzeja funkciju veikšanai realizēja valsts akciju sabiedrība “Valsts nekustamie īpašumi” sadarbībā ar Memoriālo muzeju apvienību Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas LV04 “Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” iepriekšnoteiktā projekta “Raiņa un Aspazijas muzeja atjaunošana” ietvaros.

Pieaugušajiem: 2.00 EUR.
Skolēniem, studentiem, pensionāriem: 1.00 EUR.
Ģimenes biļetes (1 vai 2 pieaugušie ar 1–4 bērniem līdz 18 gadu vecumam): 3.00 EUR.
Ekskursija latviešu valodā: 5.00 EUR.
Ekskursija krievu, angļu valodā: 7.00 EUR.
Audiovizuālā gida izmantošana: 3.00 EUR.

Iespēja apmeklēt bez maksas: Aspazijas dzimšanas dienā 16. martā un Raiņa dzimšanas dienā 11. septembrī, katra mēneša pēdējā sestdienā, kā arī Starptautiskajā muzeju dienā 18. maijā un Starptautiskās akcijas “Eiropas muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00.

Bezmaksas apmeklējums.

Muzeja darba laiks

Ot–Se
10–17
Sv–Pr
Slēgts

No 1. jūnija līdz 31. augustam trešdienās 12.00–19.00

Raiņa un Aspazijas vasarnīca

Astrīda Cīrule,
izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja
astrida.cirule@memorialiemuzeji.lv

Linda Grīnberga,
izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja
linda.grinberga@memorialiemuzeji.lv

Gunita Paupere,
muzejpedagoģe
gunita.paupere@memorialiemuzeji.lv