Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs

Alberta iela 12–9, Rīga

Apmeklē jūgendstila arhitektūras pērles Alberta ielas 12. nama 9. dzīvokli, kur mitinājies mākslinieks Janis Rozentāls ar ģimeni, un iepazīsties ar jūgendstila laika dzīvokļa un mākslinieka darbnīcas interjeru un Jaņa Rozentāla daiļradi vidē, kur mākslinieks strādājis un kur viesojušies daudzi nozīmīgi 20. gadsimta sākuma latviešu un cittautu kultūras darbinieki.

No 1904. līdz 1915. gadam šeit dzīvojis viens no latviešu nacionālās profesionālās tēlotājmākslas pamatlicējiem Janis Rozentāls un viņa dzīvesbiedre, somu dziedātāja Ellija Forsele. Līdzās Rozentālu ģimenei kā apakšīrnieks dzīvoklī periodiski mitinājies arī izcilais latviešu rakstnieks Rūdolfs Blaumanis.

Nams Alberta ielā 12 celts 1903. gadā pēc arhitektu Konstantīna Pēkšēna un Eižena Laubes projekta. Tāpat kā pārējā Alberta ielas apbūve, arī šī celtne pieder pie nozīmīgākajiem jūgendstila arhitektūras pieminekļiem Rīgā.

Apskatei ir atvērta mākslinieku ģimenes viesistaba, bērnu istaba un guļamistabas, no kurām vienā ir restaurēti visai neparasti Rozentāla radīti sienu gleznojumi. Telpu iekārtojums ir līdzīgs tam, kāds bijis mākslinieka dzīves laikā, jo, pateicoties Rozentālu dzimtai, līdz mūsdienām saglabājusies ievērojama daļa mēbeļu un iedzīves priekšmetu. Dzīvokļa otrajā stāvā atrodas mākslinieka darbnīca. Jau projektējot namu, arhitekts Konstantīns Pēkšēns 9. dzīvokli paredzēja īpaši J. Rozentāla ģimenei, tāpēc ēkas augšstāvā izbūvēja gleznotāja darbnīcu atbilstoši mākslinieka iecerēm.
Darbnīcā aplūkojamas J. Rozentāla gleznas un zīmējumi no dažādiem daiļrades periodiem, kā arī vairāku viņa skolnieku – Oto Skulmes, Jāņa Jaunsudrabiņa, Jāņa Sudmaļa – darbi.

No 1906. līdz 1908. gadam kā apakšīrnieks šai dzīvoklī periodiski mitinājies rakstnieks Rūdolfs Blaumanis – Jaņa Rozentāla draugs un domubiedrs. Šeit viņš aizvadījis sava mūža pēdējos gadus. Muzejā iekārtota Blaumaņa istaba, kuras ekspozīcija iepazīstina ar dažādiem rakstnieka radošā darba aspektiem: literatūru, žurnālistiku un teātri.

Arī šobrīd muzejā māksla ir klātesoša: muzejā regulāri skatāmas izstādes, tiek rīkoti gan izglītojoši nodarbību cikli un lekcijas, gan arī mākslai, arhitektūrai un literatūrai veltīti pasākumi.

 

Pieejamība

Muzejs atrodas 5. stāvā, uz to ved vītņu kāpnes, ēkā nav lifta. Nonākot muzejā, tā pirmajā stāva var aplūkot Rozentālu ģimenes dzīvokli, savukārt uz muzeja otro stāvu, kur atrodas Rūdolfa Blaumaņa istabiņa un Jaņa Rozentāla darbnīca, ved šauras kāpnes.

Muzeja piedāvājums

Pieaugušajiem: 2.00 EUR.
Skolēniem, studentiem, pensionāriem: 1.00 EUR.
Ģimenes biļete (1 vai 2 pieaugušie ar 1–4 bērniem līdz 18 gadu vecumam): 3.00 EUR.
Ekskursija latviešu valodā: 5.00 EUR.
Ekskursija krievu, angļu valodā: 7.00 EUR.

Izglītojošā nodarbība: 2.00 EUR.

Iespēja apmeklēt bez maksas: Rūdolfa Blaumaņa dzimšanas dienā 2. janvārī un Jaņa Rozentāla dzimšanas dienā 18. martā, katra mēneša pēdējā sestdienā, kā arī Starptautiskajā muzeju dienā 18. maijā un Starptautiskās akcijas “Eiropas muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00.

Bezmaksas apmeklējums

Muzeja darba laiks

Tr–Sv
11–18
Pr–Ot
Slēgts

No 1. jūnija līdz 31. augustam trešdienās 10.00–18.00.

Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs

Alberta iela 12–9, Rīga, LV-1010

+371 67331641
+371 29286751

Dace Vosa,
muzeja vadītāja
dace.vosa@memorialiemuzeji.lv

Igors Ziemelis
vecākais speciālists

igors.ziemelis@memorialiemuzeji.lv