Rūdolfs Blaumanis – rakstnieks, žurnālists, režisors

10.–12. klase, 7.–9. klase
Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs

Nodarbības mērķis ir papildināt skolēnu zināšanas par izcilā rakstnieka Rūdolfa Blaumaņa dzīvi un personību, kā arī 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma dzīvi Rīgā un citviet Latvijā.

Nodarbības sākumā skolēni gida pavadībā dodas neilgā pastaigā pa jūgendstila dzīvokli, kurā dzīvojis izcilais gleznotājs Janis Rozentāls ar ģimeni. No 1906. līdz 1908. gadam kā apakšīrnieks dzīvoklī dzīvojis arī rakstnieks Rūdolfs Blaumanis. Ekskursijas laikā skolēni gūst priekšstatu par to, kā norisinājusies dzīve mājoklī pirms vairāk nekā 100 gadiem.

Mērojot ceļu pa nelielajām kāpnēm uz R. Blaumaņa istabu dzīvokļa otrajā stāvā, iespējams iztēloties, ka gluži tāpat pēc darbadienas laikrakstā vai vēlas teātra izrādes rakstnieks devies augšā uz mazo istabiņu. Tā joprojām glabā rakstnieka piemiņas lietas, piemēram, redakcijas darbu pierakstu burtnīcu, J. Rozentāla gleznoto R. Blaumaņa tēva portretu. Viesojoties dzīvokļa otrajā stāvā, skolēni noklausās stāstus par R. Blaumaņa dzīvi Rīgā, kā arī veic uzdevumu, lai uzzinātu jaunus faktus par rakstnieku.

Tālāk skolēni iepazīstoties ar tuvāko draugu un paziņu atmiņām par R. Blaumani padziļina savas zināšanas par rakstnieku un uzzina jaunus interesantus faktus.

Noslēgumā skolēni piedalās viktorīnā, kuras laikā var pārbaudīt savu erudīciju par to, kur mūsdienās var sastapt Rūdolfu Blaumani un viņa atstāto mantojumu ikdienas vidē – vai tā būtu šūpuļdziesma, kas skan pa radio, vai piemineklis, kam diendienā paejam garām.

• Ilgums: 60 min.
• Dalībnieku skaits: līdz 25.
• Skolēniem: 2.00 EUR.
• Skolotājiem ieeja bez maksas.

 

Apskatīt citas programmas