Andreja Upīša memoriālais muzejs

Brīvības iela 38-4, Rīga

Apmeklē Andreja Upīša dzīvokli Rīgā un nonāc vienā no retajiem muzejiem Latvijā, kur saglabājusies nesenās vēstures realitāte un sociālistiskās ideoloģijas paradoksi.

Nams celts 1911. gadā pēc arhitekta Ernesta Poles projekta bankas vajadzībām, bet augšējos stāvos izvietoti dzīvokļi. Ēkas ceturtajā dzīvoklī savus bērnības gadus (1945–1949) pavadījis izcilais latviešu diriģents Mariss Jansons, savukārt 1951. gada janvārī uz šo dzīvokli pārceļas rakstnieks Andrejs Upīts ar ģimeni. Šī ir rakstnieka pēdējā dzīvesvieta, kur 1970. gada rudenī noslēdzās viņa garais, ražīgais un pretrunīgais mūžs.

Muzeja apmeklētājiem pieejamas trīs memoriālās telpas – ēdamistaba, viesistaba un darba kabinets. Istabu iekārtojumā, sadzīves priekšmetos, fotogrāfijās un it īpaši bibliotēkas grāmatās kā spogulī fokusējas Andreja Upīša personība. Starp grāmatu tūkstošiem, vidē, ko noteicis rakstnieka darba stils, ģimenes tradīcijas un laikmets, iespējams iedziļināties gan viņa prozā, gan diskutablajā kritiķa un politiķa darbībā.

Muzejā glabājas arī Andreja Upīša muzeja krājums. Ar informāciju par to var iepazīties interneta vietnē www.nmkk.lv, kā arī klātienē, pirms tam piesakoties.

Muzejā regulāri tiek rīkoti sarunu vakari, diskusijas un tikšanās ar tulkotājiem, rakstniekiem un aktieriem, lai runātu par radošu personību dažādos vēstures periodos, tostarp padomju okupācijas laikā, nebaidoties arī no problemātiskiem un kontroversiāliem jautājumiem.

 

Pieejamība

Pie ieejas ēkā nav pakāpienu, ieejas durvis ir smagas. Muzejs atrodas trešajā stāvā, šobrīd nav pieejams lifts (remontdarbu dēļ). Arī ieejas durvis muzejā diezgan šauras.

Galerija

Muzeja piedāvājums

Pieaugušajiem: 2.00 EUR.
Skolēniem, studentiem, pensionāriem: 1.00 EUR.
Ģimenes biļete (1 vai 2 pieaugušie ar 1–4 bērniem līdz 18 gadu vecumam): 3.00 EUR.
Ekskursija latviešu valodā: 5.00 EUR.
Ekskursija krievu, angļu valodā: 7.00 EUR.

Izglītojošā nodarbība: 2.00 EUR.

Iespēja apmeklēt bez maksas: Andreja Upīša dzimšanas dienā 4. decembrī, katra mēneša pēdējā sestdienā, kā arī Starptautiskajā muzeju dienā 18. maijā un Starptautiskās akcijas “Eiropas muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00.

Bezmaksas apmeklējums

Muzeja darba laiks

Ot–Se
10–17
Sv–Pr
Slēgts

No 1. jūnija līdz 31. augustam trešdienās 12.00–19.00.

Andreja Upīša memoriālais muzejs

Ilze Puķe,
muzeja vadītāja
ilze.puke@memorialiemuzeji.lv

Elīna Anna Oļehnoviča,
krājuma glabātāja
elina.olehnovica@memorialiemuzeji.lv

Arnis Koroševskis,
vecākais speciālists

arnis.korosevskis@memorialiemuzeji.lv

Laura Tabuna,
izglītības programmu kuratore
laura.tabuna@memorialiemuzeji.lv