Raiņa un Aspazijas māja

Baznīcas iela 30, Rīga

Sajūti un sadzirdi vidi, kādā Rainis un Aspazija dzīvoja 20. gadsimta 20. gadu beigās, un ieskaties dzejnieku bibliotēkas plauktos, kas glabā ne tikai deviņus tūkstošus grāmatu un periodisko izdevumu, bet arī daudz intriģējošu noslēpumu.

Raiņa un Aspazijas māja Baznīcas ielā 30 ir unikāls 19. gadsimta vēsturiskās apbūves piemineklis Rīgas centrā. Gan divstāvu nams ielas malā, gan sētas māja un nelielais iekšpagalms veido kultūrvēsturisku ansambli. Šai namā abi dzejnieki dzīvoja no 1926. gada 15. septembra, Rainis – līdz savai nāvei 1929. gadā, Aspazija – līdz 1933. gada pavasarim.

Māja glabā atmiņas par abu dzejnieku dzīves redzamo, publisko daļu – pēc atgriešanās no 14 gadus ilgās prombūtnes Šveicē viņi atradās Latvijas kultūras un politiskās dzīves aktivitāšu centrā.
1926. gada 15. martā sastādītajā testamentā dzejnieki izteikuši vēlmi, lai šī māja paliktu Rīgas pilsētai, kur tai jāierīko viņu vārdā nosaukts muzejs. “Rīgai paliek mūsu bibliotēka un rokraksti, un tie darāmi pieejami visiem.”

Apmeklētājiem pieejamas dzejnieku memoriālās telpas, dzejnieku bibliotēka un zāle atsevišķā ēkā pagalmā, kur apskatāmas maināmās izstādes. Dzīvoklis restaurēts un iekārtots pēc fotoattēliem un dokumentāriem kino kadriem, atmiņstāstiem, dzejnieku dienasgrāmatām, izmantojot Rakstniecības un mūzikas muzeja krājumā saglabātos oriģinālpriekšmetus.

Viena no muzeja dominantēm ir abu dzejnieku personiskā bibliotēka, kas aplūkojama ikvienam interesentam un pieejama pētniecībai. Plauktos ir 6067 grāmatas 14 valodās un 2900 dažādu periodisko izdevumu vienību.

Muzejā regulāri notiek lasījumi, diskusijas, izstādes un citi pasākumi, padarot muzeju par vienu no Latvijas aktīvo kultūras procesu centriem.

 

Pieejamība

Muzejā ir ierīkots gan pacēlājs, gan lifts, uz kuriem ved platas durvis, arī citviet muzejā durvis ir salīdzinoši platas. Pieejamas labierīcības, kas pielāgotas cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

 

Raiņa un Aspazijas mājas atjaunošanu un piemērošanu muzeja funkciju veikšanai realizēja valsts akciju sabiedrība “Valsts nekustamie īpašumi” sadarbībā ar Memoriālo muzeju apvienību Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas LV04 “Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” iepriekšnoteiktā projekta “Raiņa un Aspazijas muzeja atjaunošana” ietvaros.

 

Muzeja piedāvājums

Pieaugušajiem: 2.00 EUR.
Skolēniem, studentiem, pensionāriem: 1.00 EUR.
Ģimenes biļetes (1 vai 2 pieaugušie ar 1–4 bērniem līdz 18 gadu vecumam): 3.00 EUR.
Ekskursija latviešu valodā: 5.00 EUR.
Ekskursija krievu, angļu valodā: 7.00 EUR.
Audiovizuālā gida izmantošana: 3.00 EUR.

Iespēja apmeklēt bez maksas: Aspazijas dzimšanas dienā 16. martā un Raiņa dzimšanas dienā 11. septembrī, katra mēneša pēdējā sestdienā, kā arī Starptautiskajā muzeju dienā 18. maijā un Starptautiskās akcijas “Eiropas muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00.

Bezmaksas apmeklējums.

Muzeja darba laiks

Ot–Se
10–17
Sv-Pr
Slēgts

No 1. jūnija līdz 31. augustam trešdienās 12.00–19.00.

Raiņa un Aspazijas māja

Zanda Rozenberga,
muzeja vadītāja
zanda.rozenberga@memorialiemuzeji.lv 

Jānis Zālītis,
pētnieks
janis.zalitis@memorialiemuzeji.lv

Gundega Grīnuma,
pētniece
rainis.maja@memorialiemuzeji.lv

Ieva Aizpure,
izglītības programmu kuratore
ieva.aizpure@memorialiemuzeji.lv

Solvita Lapiņa,
vecākā speciāliste
solvita.lapina@memorialiemuzeji.lv 

Anna Auziņa,
vecākā speciāliste
anna.auzina@memorialiemuzeji.lv