Kā tapa Rūdolfa Blaumaņa darbi: “Purva bridēja” piemērs

10.–12. klase
Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs

Nodarbības mērķis ir papildināt skolēnu zināšanas par rakstnieku Rūdolfu Blaumani, sniegt ieskatu tajā, kā rakstnieks izmantojis iedvesmu no savas personiskās dzīves, lai radītu izcilus daiļdarbus.

Nodarbības sākumā skolēni gida pavadībā dodas neilgā pastaigā pa jūgendstila dzīvokli, kurā dzīvojis izcilais gleznotājs Janis Rozentāls ar ģimeni. No 1906. līdz 1908. gadam kā apakšīrnieks dzīvoklī mitis arī ievērojamais latviešu rakstnieks Rūdolfs Blaumanis. Ekskursijas laikā skolēni gūst priekšstatu par to, kā norisinājusies dzīve mājoklī pirms vairāk nekā 100 gadiem.

Tālāk skolēni pievēršas uzdevumiem. Viesojoties R. Blaumaņa istabā, skolēni aplūko rakstnieka piemiņas lietas un noklausās nelielus stāstus par rakstnieka dzīvi Rīgā. Atsvaidzinājuši zināšanas par R. Blaumani, skolēni pievēršas uzdevumiem par rakstnieka dzīvi Kokneses periodā. Tieši jaunības gados gūtie iespaidi Kokneses muižā rakstniekam deva iedvesmu radīt divus no saviem izcilākajiem darbiem – noveli “Purva bridējs” un lugu “Ugunī”. Veicot uzdevumu, skolēni iepazīst Kokneses muižas vidi, prototipus un to tālāko likteni.

Nodarbības noslēgumā skolēni iepazīst Rūdolfa Blaumaņa radošo procesu caur laikabiedru atmiņām. Ļaujoties iztēlei, skolēni dalās ar alternatīvo versiju, kā šis darbu radīšanas posms tiktu realizēts mūsdienās.

• Ilgums: 45 min.
• Dalībnieku skaits: līdz 25.
• Skolēniem: 2.00 EUR.
• Skolotājiem ieeja bez maksas.

 

Apskatīt citas programmas