Rūdolfa Blaumaņa meistarnovele “Nāves ēnā”

7.–9. klase
Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs

Nodarbības mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar vienu no ievērojamākajiem latviešu rakstniekiem Rūdolfu Blaumani un viņa noveli “Nāves ēnā”. Nodarbības gaitā skolēni atklāj rakstnieka dzīves nozīmīgākos notikumus, noveles tapšanas procesu un atpazīst personāžus caur noveles citātiem.

Nodarbības sākumā skolēni gida pavadībā dodas neilgā pastaigā pa jūgendstila dzīvokli, kurā dzīvojis izcilais latviešu gleznotājs Janis Rozentāls ar ģimeni. No 1906. līdz 1908. gadam kā apakšīrnieks mākslinieka ģimenes dzīvoklī mitis ievērojamais latviešu rakstnieks Rūdolfs Blaumanis. Dzīvokļa otrā stāva istaba, kurā rakstnieks mitis, joprojām glabā rakstnieka piemiņas lietas, piemēram, brūno lāčādas kažoku, ko pēc brāļa Arvīda Blaumaņa atmiņām rakstnieks iegādājies pēc noveles “Nāves ēnā” uzrakstīšanas.

Pēc ekskursijas skolēni, pildot uzdevumu un viesojoties rakstnieka istabā, iepazīst Rūdolfa Blaumaņa personību un galvenos dzīves notikumus.

Tālāk skolēni pievēršas uzdevumam, kas iepazīstina ar noveles “Nāves ēnā” tapšanu. R. Blaumaņa istaba slēpj deviņus vēstures avotus par noveles tapšanu, piemēram, laikabiedru atmiņas par prototipiem, pirmās grāmatas vāka attēlu. Visiem kopā iepazīstot avotus, skolēni tos izkārto hronoloģiskā secībā un gūst priekšstatu par to, kā rakstnieks to radījis un publicējis.

Nodarbības noslēgumā skolēni pievēršas noveles galvenajiem personāžiem – zvejniekiem. Sakopojot atmiņas par izlasīto noveli, skolēniem ir jāatpazīst, par kuru zvejnieku rakstīts izsniegtajā materiālā, un pēc tam viņš jāatrod starp saviem klasesbiedriem. Uzdevumu laikā skolēni nostiprina zināšanas par noveles personāžiem un to iezīmēm.

• Ilgums: 45 min.
• Dalībnieku skaits: līdz 25.
• Skolēniem: 2.00 EUR.
• Skolotājiem ieeja bez maksas.

 

Apskatīt citas programmas