Pirmā latviešu literārā pasaka “Velniņi”

1.–4. klase
Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs

Nodarbības mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar vienu no ievērojamākajiem latviešu rakstniekiem Rūdolfu Blaumani un daudzās paaudzēs iemīļoto rakstnieka pasaku “Velniņi”.

Nodarbības sākumā skolēni iepazīstas ar vietu, kurā ir nonākuši: tas ir vairāk nekā 100 gadus sens jūgendstila dzīvoklis, kurā dzīvojis izcilais latviešu gleznotājs Janis Rozentāls ar ģimeni. Nepilnus divus gadus – no 1906. līdz 1908. gadam – šeit dzīvojis arī rakstnieks Rūdolfs Blaumanis.

Pēc nelielas ekskursijas pa muzeju skolēni dodas nostiprināt zināšanas un pildīt uzdevumus par R. Blaumani, kā arī noskaidrot, kā tapusi bērnu iemīļotā pasaka.

Pasakas darbība norisinās lauku sētā, tāpēc gluži neviļus var iedomāties par R. Blaumaņa iemīļoto lauku sētu “Brakiem” Ērgļu pusē. Skolēni pievēršas pasakas darbības vietai, izmantojot “Braku” sētas plānu un atceroties, kādus nedarbus mazie velniņi veica saimnieka sētā. Uzdevuma laikā skolēni iepazīst lauku sētu un tās ēkas.

Pasakas varoņu gaitas kā velniņiem noslēdzas ar to, ka vecene “aizvilka vēl labajā un kreisajā pusē, kājgalā un galvgalā daudz zīmju priekšā pret lietuvēniem, jautriem gariem un velniem”. Nodarbībās noslēgumā skolēni veic radošu uzdevumu. Vispirms visi kopā iepazīst atsevišķas latviešu rakstu zīmēs un to nozīmes, bet pēc tam katrs pats izvēlas un izveido sev vienu.

• Ilgums: 90 min.
• Dalībnieku skaits: līdz 25.
• Skolēniem: 2.00 EUR.
• Skolotājiem ieeja bez maksas.

Apskatīt citas programmas