IZZIŅOTA ANDREJA UPĪŠA MUZEJA DZEJAS SLAMA ŽŪRIJA

19/11/2019

Andreja Upīša memoriālajā muzejā Rīgā, Brīvības ielā 38-4, 27. novembrī plkst. 19.00 noritēs dzejas slams. Dalībniekus vērtēs dzejnieks un tulkotājs Edvīns Raups, dzejnieks, teātra un kino kritiķis, kultūras žurnālists Toms Treibergs un aktrise Anta Aizupe.
Dzejas slamu tradīcija ir ilgstoša un sena: aizsākušies astoņdesmito gadu vidū Amerikā, Latvijā tie ir arī atraduši mājas vismaz jau pēdējās desmitgades laiku, sapulcinot arī plašu atbalstītāju un tradīcijas uzturētāju loku.
Dzejas slams notiks jau daudziem zināmajā formātā: katram dalībniekam jāsagatavo trīs dzejoļu izpildījumi, jo sacensība sastāv no trim dzejas performanču raundiem. Dzejoļi drīkst būt dažādas tematikas, stila, izteiksmes.
Pirmajā kārtā 10 dalībnieki nolasa vai deklamē TIKAI vienu dzejoli. Pēc tam notiek vērtēšana.
Otrajā kārtā iekļūst 5 dzejnieki, kuriem ir augstākais vidējais vērtējums. Tiek dota iespēja izpildīt otro sagatavoto dzejoli. Vēlreiz tie tiek vērtēti. Trešajā kārtā iekļūst tikai 3 dzejnieki. Tie izpilda trešo dzejoli, pēc tā tiek noteikts slama uzvarētājs.
Dzejnieki tiks vērtēti gan pēc satura, gan pēc performances, piešķirot atzīmes no 1 līdz 10.
Balvu fonds uzvarētājiem: dāvanu kartes no apgāda “Mansards” –
1. vietai karte 40 eiro vērtībā;
2. vietai karte 20 eiro vērtībā;
3. vietai karte 10 eiro vērtībā;
kā arī vērtīgas grāmatas no izdevniecības “Neputns”.

Žūrijā:
Edvīns Raups – dzejnieks un tulkotājs. No spāņu un portugāļu valodām tulkojis O. Pasa, H. Kortāsara, H. L. Borhesa u.c. darbus, kā arī literatūru bērniem. Literatūrā ienācis 1991. gadā ar krājumu “Vēja nav” ― tas apliecina Raupu kā neparedzamu metaforu meistaru un brīvu blīvas valodas pārvaldītāju. Septiņu dzejas krājumu autors, saņēmis Klāva Elsberga prēmiju (1990), Rakstnieku savienības dzejas konkursa “Jauns, bet vēl dzejnieks” galveno balvu (1992), Raiņa un Aspazijas fonda balvu (1995), konkursa “Preses nama grāmata” galveno balvu (2002), Dzejas dienu balvu (2003), Olivereto balvu dzejā “Trubadūrs uz ēzeļa” (2006), Gada balvu literatūrā (2008) un Ojāra Vācieša prēmiju (2008).
Toms Treibergs – dzejnieks, teātra un kino kritiķis, Latvijas Radio 1 kultūras žurnālists. Kopš 2004. gada kopā ar rakstnieku Svenu Kuzminu veido etīžu teātri “Nerten”. Dzejā debitējis 2012. gadā ar krājumu “Gaismas apstākļi”, kas tika nominēts Literatūras gada balvai (2013) kā “Spilgtākā debija”. Otrais dzejas krājums “Drudzis” (2015) nominēts Literatūras gada balvai (2016) kā “Labākais dzejas darbs”. Kritiķi norādījuši, ka Treiberga dzejoļos īpašu nozīmi piešķir dažādi optiskie apstākļi – bieži raksturotas gaismas īpatnības, spilgti izceltas dabas un pilsētas parādības. Dažbrīd viņa dzejoļi ir konkrēti, citkārt abstraktāki, grūtāk uztverami, it kā autors mēģinātu notvert kādu vārdos neizsakāmu sajūtu. Toms Treibergs 2015. gadā saņēmis Ventspils domes izcilības stipendiju.
Anta Aizupe – teātra un kino aktrise. 2011. gadā beigusi Latvijas Kultūras akadēmijas Dramatiskā teātra aktiera mākslas programmu, un no tā brīža kļuvusi par pieprasītu aktrisi dažādos Latvijas teātros, kino un televīzijas seriālos. Kā ārštata aktrise šobrīd spilgti iejūtas lomās Latvijas Nacionālajā teātrī, Dailes teātrī, Ģertrūdes ielas teātrī, ir strādājusi Valmieras Drāmas teātrī, Dirty Deal Teatro, piedalījusies laikmetīgās operas “Unknown Unknown” iestudējumā u.c. Filmējusies TV seriālos “Tikai nesaki man Bizu”(2011, LNT), “UgunsGrēks”(2012, TV3) un “Viss pa jaunam”(2019, TV3). Lomas kino – spēlfilmā “M.O.Ž.” (režisors Aiks Karapetjans, 2014) un ceļa filmā “Blakus” (režisore Alise Zariņa, 2019). Nominācija – 2012. gadā “Spēlmaņu nakts” “Gada debija” par Fantas lomu (“Izlaistie”, Dirty Deal Teatro) un Ievas lomu (“Āda”, ĢIT). 2019. gadā izvirzīta Nacionālajai kino balvai “Lielais Kristaps” kategorijā “Labākā aktrise” par Luīzes lomu A. Zariņas filmā “Blakus”.

Atbalstītāji:
Apgāds Mansards – grāmatniecībā apgāds veiksmīgi darbojas kopš 2004. gada. Pārsvarā tā ir oriģinālliteratūra – latviešu jaunākā dzeja, mūsdienu proza, kultūrvēsturiski nozīmīgi biogrāfiski darbi un klasiķu darbu apkopojumi. Aktuālāko 20. un 21. gadsimta Eiropas dzejā un prozā meistarīgos tulkojumos izceļ daudzu autoru, tostarp Nobela prēmijas laureātu darbus.

Izdevniecība “Neputns” – dibināta 1997. gadā un ir viena no pieredzes un tradīciju bagātākajām Latvijas izdevniecībām kvalitatīvu attēlizdevumu jomā. Sadarbībā ar Latvijas talantīgākajiem grāmatu māksliniekiem un labākajām tipogrāfijām tā izdod mākslas albumus, katalogus, monogrāfijas, zinātniskus pētījumus par mākslu, arhitektūru, kino un mūziku, kultūrvēsturiskas esejas, memuārliteratūru un dzeju. Lielākā daļa izdevumu tiek tulkoti angļu valodā.

Ieejas maksa: 2.00 €.
Vairāk informācijas: Muzeja vadītāja Ilze Puķe
+371 29265417; +371 67289767; +371 29254346; ilze.puke@memorialiemuzeji.lv
Memoriālo muzeju apvienības un Andreja Upīša muzeja rīkots publisks pasākums.
Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

DZEJAS SLAMS