NOTIKS LĪBIEŠU SABIEDRISKĀS DARBINIECES, DZEJNIECES UN VALODAS TEICĒJAS PAULĪNES KĻAVIŅAS 100 GADU JUBILEJAS PASĀKUMS

16/01/2018

2018. gada 19. janvārī biedrība “Mazirbes draugu kopa” aicina atzīmēt Paulīnes Kļaviņas 100 gadu jubileju. Pasākums notiks Rīgā, Jāņa Akuratera muzejā.

Paulīne Kļaviņa (19.01.1918.–02.09.2001.) bija viena no lībiešu valodas pratējām un tradicionālās kultūras kopējām – ierunājusi tekstus lībiešu valodā, stāstot par savu dzimto sētu Vaides ciemā, tradīcijām lībiešu ciemos, rakstījusi dzejas lībiešu valodā. Dzimtajās Vaides “Ozolnieku” mājās viņa bija izveidojusi plašu sadzīves priekšmetu, zvejas un darbarīku kolekciju, kas tagad apskatāma Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.

Paulīne Kļaviņa bija arī viena no lībiešu dziesmu ansambļa “Līvlist” dibinātājām un ilggadējām dziedātājām. Paulīnes Kļaviņas dzejoļiem Sindõn ma rāndas (Dzimis es jūrmalā) un Mierjemā (Jūras māte) ansambļa “Līvlist” mākslinieciskais vadītājs komponists Dzintars Kļaviņš sacerēja mūziku, un dziesmas ansamblis izpilda vēl šodien. Paulīne Kļaviņa daudzus gadus kalpoja Rīgas Doma draudzē, bija visu cienīta, precīza un atsaucīga kancelejas darbiniece. 1991. gada janvārī, barikāžu laikā, viņa dienas un naktis pavadīja Doma baznīcā, kopā ar visiem, lūdzot, ticot un cerot Latvijas un savas lībiešu tautas nākotnei.

Lai koptu un saglabātu lībiešu tradicionālo kultūru, godam sagaidītu lībiešu sabiedriskās darbinieces, dzejnieces un valodas teicējas Paulīnes Kļaviņas 100. jubileju, kas sakrīt ar Latvijas valsts simtgades kulmināciju 2018. gadā, biedrība “Mazirbes draugu kopa” ar valsts atbalstu sagatavojusi skaņu ierakstu un bukletu. Ierakstā dzirdēsim Paulīnes Kļaviņas balsi, viņas sacerētās dzejas, kuras lasa Zoja Sīle un Dagmāra Ziemele, un lībiešu valodu; skanēs arī dziesma ar Paulīnes Kļaviņas vārdiem Rīgas lībiešu dziesmu ansambļa “Līvlist” izpildījumā. Ieraksts sagatavots Rīgas Skaņu ierakstu studijā (vadītājs – Aldis Ermanbriks). Ieraksta diska un bukleta māksliniece – Iveta Putniņa, lībiešu valodas konsultante – Zoja Sīle, angļu valodas tulkotāja – Margita Gailīte.

Ieraksta un bukleta atklāšana notiks 19. janvārī plkst. 17.00 Rīgā, Ojāra Vācieša ielā 6a, Jāņa Akuratera muzejā. Pasākumu kuplinās Rīgas lībiešu dziesmu ansamblis “Līvlist”. Visi mīļi aicināti!

Projekts tiek īstenots ar Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālā kultūras centra un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.