2024. gada 8. augustā Raiņa muzejā “Jasmuiža” notika apavu filcēšanas darbnīca, kurā 10 dalībnieki meistares Ilonas Abdulajevas vadībā apguva filcēšanas procesu un izgatavoja savu unikālo apavu – čību – pāri.
Filcēšana jeb vilnas velšana ir viens no senākajiem tekstilmateriāla – vilnas filca izgatavošanas paņēmieniem. Vilnas apavu velšanas amata prasmes Latgalē praktizētas jau krietni sen. Mūsdienās ir cilvēki, kuri ar to nodarbojas, bet vairāk strādā individuāli, savus darinājumus piedāvā iegādāties, bet reti kurš piedāvā to apgūt interesentiem, jo filcētu apavu darināšana ir samērā ilgs process, kurš aizņem gandrīz visu dienu, tāpat vajadzīga ieinteresētība un pacietība, lai to mācītu citiem un arī apgūtu. Šādas darbnīcas ir samērā dārgas, tāpēc ne vienmēr pieejamas.
Lai popularizētu un praktizētu Latgales tradīcijas, kultūras mantojumu, amatu prasmes un ilgtspējīgus patēriņa paradumus, pievērstu uzmanību šo amatu prasmju apguves lietderībai un saglabāšanas nepieciešamībai, kā arī lai filcēšanas pamatprasmes būtu iespēja apgūt pēc iespējas vairāk interesentiem un sasniegtu pēc iespējas plašāku mērķauditoriju, darbnīcas gaita tika nofilmēta un izveidots video.
Darbnīca notika projektā “Man veicās roku darbs”, kurš realizēts ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” finansiālu atbalstu.
Video autors: Aldis Šēnbergs
Projekta vadītāja: Solvita Kleinarte