Jasmuižā noslēgušies Latgales amatu svētki

16. augustā aprit 60 gadi, kopš Raiņa muzejs “Jasmuiža” pirmo reizi atvērts apmeklētājiem. Ievadot jubilejas svinības, muzejā tika realizēts projekts “Man veicās roku darbs”, kura ietvaros trīs dienu garumā notika Latgales tradicionālās kultūras un amatu prasmju saglabāšanai un popularizēšanai veltīti pasākumi: filcēšana darbnīca, keramikas trauku labošanas meistarklase, apmeklētāju iemīļotie cepļa kurināšanas svētki un līdz šim vēl nebijuši keramikas virpošanas paraugdemonstrējumi, kur savus pirmos māla traukus darināja latgalieši – sabiedrībā atpazīstamas personības.

Svētki sākās 8. augustā, kad apavu filcēšanas darbnīcā meistares Ilonas Abdulajevas vadībā tās dalībnieces visas dienas garumā apguva filcēšanas amata pamatprasmes un katra izgatavoja savu unikālo apavu pāri. Lai gan šis darbs nebūt nav viegls, vienkāršs un ātri paveicams, tomēr prasmīgas skolotājas vadībā, ieguldot darbu un pacietību, tas ir īstenojams. To arī šoreiz pierādīja visas darbnīcas dalībnieces.

Savukārt 9. augustā interesentiem bija iespēja apmeklēt keramikas trauku labošanas meistarklasi, kuru vadīja atraktīvie podnieki Olga un Valdis Pauliņi no Krāslavas. Lai māla trauki nenonāktu atkritumos, bet varētu dzīvot “otru dzīvi”, viņi demonstrēja dažādus bojātu keramikas trauku labošanas paņēmienus, piemēram, trauka aptīšana ar bērza tāsi, zaudētas detaļas atjaunošana ar tepi vai epoksīdu, iedauzītas vāzes pārvēršana par cukurtrauku. Meistardarbnīcas dalībnieki varēja salabot arī savus līdzi paņemtos māla traukus. Tomēr, kā pēc meistarklases secināja tās apmeklētāji, ne vienmēr trauku nepieciešams labot, jo tā to pat var sabojāt, īpaši senu, vērtīgu vai mantojumā no iepriekšējām paaudzēm saņemtu māla priekšmetu, kurš ir tikai nedaudz ieplaisājis vai iedauzīts.

Tāpat 9. augusta vakarā notika iedvesmojošā keramikas virpošanas meistarklase. Lai parādītu, ka keramiķa amats nebūt nav tik viegls un vienkāršs, kā izskatās, un jebkurš cilvēks tā uzreiz nevar izvirpot māla trauku, tomēr prasmīga meistara vadībā, ieguldot laiku, trenējot pacietību un redzot, ka tas izdodas sabiedrībā zināmam cilvēkam bez pieredzes, vēlējāmies iedvesmot un aicināt ikvienu izmēģināt apgūt podnieka amata prasmes.

Keramiķa Andra Ušpeļa vadībā dziedātājs Dainis Skutelis, dzejniece Dagneja un prāvests Aigars Bernāns uz virpas izgatavoja savu pirmo māla trauku. Viņi to paveica tik prasmīgi, ka iedvesmoja arī daudzus klātesošos sēsties pie un izvirpot savu māla bļodiņu.

Visam paralēli amatu svētku otrajā dienā TLMS “Rēzeknes apriņķa podnieki” un viņu draugi Latgales keramikas vecmeistara Andreja Paulāna rekonstruētajā darbnīcā glazēja, ievietoja ceplī un 12 stundu garumā apdedzināja traukus.

Lai popularizētu un praktizētu Latgales tradīcijas, kultūras mantojumu, amatu prasmes un ilgtspējīgus patēriņa paradumus, kā arī pievērstu uzmanību un akcentētu šo amatu prasmju apguves lietderību un saglabāšanas nepieciešamību, kā arī akcentētu keramikas veidošanas sarežģīto procesu, visas darbnīcas un meistarklases video operators Aldis Šēnbergs nofilmēja un drīzumā video filmiņas tiks ievietotas Memoriālo muzeju apvienības Youtube kanālā un muzeja sociālajos tīklos, lai meistarklašu un darbnīcu gaita būtu pieejama plašākai mērķauditorijai un ikvienam interesentam.

10. augustā jau divdesmit piekto gadu notika tradicionālie keramikas cepļa atvēršanas svētki. Klātesošajiem, piedaloties viktorīnā, bija iespēja vairāk uzzināt par Pliekšāniem, Jasmuižu, muzeja vēsturi un podniecību, kā arī izņemt vēl karstos māla traukus. Ar skanīgām latgaliešu dziesmām pasākumu kuplināja Preiļu novada KC jauniešu folkloras kopa “Rūtoj”.

Paldies viesiem, kuri atbalstīja, piedalījās, apmeklēja! Paldies Ilzei un Agrim Pastariem par krāšņajām saulespuķēm!