14. novembrī plkst. 18.00 Andreja Upīša memoriālajā muzejā Rīgā (Brīvības ielā 38–4) notiks tikšanās ar literatūrzinātnieku Jāni Zālīti. Šī saruna turpina diskusiju ciklu ar grāmatu sērijas “Es esmu…” autoriem, turklāt šoruden muzejā viesojas tieši sērijas monogrāfiju autori – literatūrzinātnieki. Sarunās autori atskatīsies uz konkrētajiem pētījumiem, to tapšanas apstākļiem, tajos aprakstītajām kultūrvēsturiski nozīmīgajām personībām un citām intriģējošām niansēm. Sarunu vadīs muzeja vecākais speciālists, Mg. phil. Arnis Koroševskis.
Pēc viena no pamanāmākajiem un nozīmīgākajiem notikumiem jaunākajā latviešu literatūrā – vēstures romānu sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts” (2014–2018) – tās iniciatori 2018. gadā nolēma spert nākamos soļus ar vēl jo iespaidīgāka literāra projekta īstenošanu. Šoreiz, lai radītu Latvijas kultūras vēsturē unikālu un līdz šim nebijušu literatūras un literatūrzinātnes mijiedarbes projektu, vienkopus pulcēti ne tikai dažādu paaudžu un literārās pieredzes rakstnieki, bet arī literatūrzinātnieki, kuru redzeslokā nonākušas 13 Latvijas kultūras vēsturē nozīmīgas personības – sākot ar Annu Brigaderi un beidzot ar Ilzi Šķipsnu. 2020. gadā sērijā “Es esmu…” tika publicēti pirmie literātu darbi, savukārt kopš 2021. gada sērijā ir publicētas sešas monogrāfijas – Jāņa Zālīša pētījums par Jāni Ziemeļnieku “Kam puķe zied…”, Arņa Koroševska pētījums par Andreja Upīti “Lielais noliedzējs” (2022), Ievas Strukas pētījums par Anšlavu Eglīti “Par skaisto un aplamo dzīvi” (2022), Viestura Vecgrāvja pētījums par Jāni Poruku “Pie augstā loga” (2023), Ingunas Daukstes-Silasproģes pētījums par Gunaru Janovski “Balsis pār jūru” (2023), un šogad – Gundegas Grīnumas apkopotā un komentētā Ivandes Kaijas dienasgrāmata “Es stāstu visu”.
14. novembrī uz sarunu muzejā viesosies literatūrzinātnieks Jānis Zālītis, kura monogrāfija “Kam puķe zied…” sniedz ieskatu talantīgā latviešu dzejnieka Jāņa Ziemeļnieka (1897–1930) dzīves gājumā un radošajā darbībā.
Jānis Zālītis (1951) ir literatūrvēsturnieks un filoloģijas doktors. Piedalījies Raiņa Kopotu rakstu akadēmiskā izdevuma un Imanta Ziedoņa Rakstu sagatavošanā, līdzautors enciklopēdiskajai vārdnīcai “Latviešu rakstniecība biogrāfijās”. Rakstījis par Ļeva Tolstoja, Raiņa, Aspazijas, Austras Skujiņas, Riharda Valdesa, Valdemāra Kārkliņa, Andrieva Niedras, Jāņa Sudrabkalna un citu literātu daiļrades un biogrāfijas jautājumiem; avīzē “Laiks” (2004—2005) publicēta monogrāfiska apcere “Pasaule uz spārna jeb Grāmatu draugs Helmars Rudzītis”. Rakstnieku savienības biedrs kopš 2001. gada.
Ieejas maksa: 5,00 €.
Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.
Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.