Priekšlasījums “Pāri Gothardam pēc veselības: Aspazija, Rainis un viņu Cīrihes “dakteriene””

Raiņa un Aspazijas māja

Raiņa un Aspazijas māja Rīgā, Baznīcas ielā 30, 26. oktobrī plkst. 17.00 aicina uz literatūrzinātnieces Gundegas Grīnumas kārtējo priekšlasījumu ciklā “Cīrihe Raiņa un Aspazijas paralēlajās biogrāfijās”, kas šoreiz būs veltīts Rainim, Aspazijai un viņu Cīrihes “dakterienei” Dr. med. Betijai Farbšteinai (Betty Farbstein).

Stāsts ar kopsaucēju “Pāri Gothardam pēc veselības: Aspazija, Rainis un viņu Cīrihes “dakteriene”” ievadīs plašāku, ar jauniem pētnieciskiem atklājumiem papildinātu vēstījumu par kraso pavērsienu dzejniekpāra dzīvē, kuru izraisīja viņu sastapšanās ar Dr. med. Betiju Farbšteinu (Betty Farbstein) 1911. gada vasarā.

“Viens divi, un svešiniecei jau bija izdevies iedvest Aspazijā ticību, ka tieši viņas vadībā ilgi atlikto ārstēšanos uzsākot, dzejniece ne tikai atspirgs fiziski, bet, galvenais, strauji atgūs arī apsīkušo garīgo enerģiju produktīvai radošai darbībai. Kā dr. Farbšteinai tas izdevās?” aicinot uz pasākumu, stāsta Gundega Grīnuma. “Pirmkārt, piesakot sevi dzejniekpārim kā medicīnas korifeju Lorāna un Mečņikova pārliecinātu sekotāju: kā ārsti – “cilvēka atjauninātāju“, kura ar dabiskām (ne medikamentozām) dziedināšanas metodēm spējot piecelt no gultas pat smagākos pacientus. Īsajā iepazīšanās laikā dr. Farbšteina Kastaņolas vientuļniekus sev bija paguvusi piesaistīt arī kā mākslas pazinēja, intelektuāle ar asu prātu un sabiedriski angažēta būtne – sociāliste un sieviešu kustības aktīviste. Tātad piekrišana ārstēties viņas privātpraksē Aspazijai solīja arī līdzvērtīgu garīgu partnerību, kuras dzejniecei tik ļoti trūka Kastaņolas noslēgtībā. Tomēr – Aspazijas prāts, 1911. gada septembrī uz ilgāku laiku no Raiņa atvadoties un uzsākot braucienu pāri Gothardam, bija nemierīgs, un ne tikai šķiršanās sāpju dēļ. Ko tad, ja taisnība izrādītos tiem dzejniekpāra paziņām – latviešu mediķiem, kuri bija brīdinājuši Aspaziju no pārmērīgas paļāvības uz Cīrihes “brīnumārsti“? Ja nu dzejniecei tiešām draudēja iekrišana šarlatānes vai slīpētas afēristes rokās?”

Ieejas maksa: 2,00 EUR. Skolēniem, studentiem, senioriem: 1,50 EUR.

Foto un video materiāli var tikt publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.