10. aprīlī plkst. 18.00 Andreja Upīša memoriālajā muzejā Rīgā, Brīvības ielā 38–4, notiks Zandas Stārastnieces autorvakars, kas turpinās 2022. gadā aizsākto pasākumu ciklu muzejā “Ceļā uz pirmo grāmatu”.
Par savu radošo ceļu Zanda stāsta: “Sākumā es rakstīju, jo man patika rakstīt un man patika uzmanība. Bet toreiz kaut kā pietrūka, lai ļautu novest lietas līdz galam, tikai nezināju – kas. Man nācās atgriezties pie savas dzīves nezināmajiem. Katram stāstam kaut kur ir sākums, un es gāju to meklēt. Es pētīju, meklēju, šķetināju, urķējos dzimtas saknēs. Tur bija kaut kas uzsprādzis, atstājot milzīgu haosu. Nolēmu sakārtot šīs zināšanas, un tapa pasaka. Sev un bērniem. Lai pamats zem mūsu kājām būtu stabilāks. Pasaka turpinājās stāstā. Stāsts pārtapa romānā, un pati uz savas ādas pārliecinājos, kā stāsti pārveido realitāti.”
Zandas Stārastnieces dzimtas saknes meklējamas Latgalē, bet bērnību viņa ir pavadījusi Aizkrauklē. Uzreiz pēc vidusskolas strādājusi par žurnālisti, tad par video operatori un montāžas inženieri. Vadījusi nevalstisko organizāciju, organizējusi pārgājienus un lekcijas par rakstīšanu un stāstiem. Šobrīd dzīvo Ogrē, kopā ar vīru audzina divas meitas.
Piedalījusies prozas un dzejas meistardarbnīcās, ieguvusi žūrijas atzinību festivālā “Prozas lasījumi” (2014), Ventspils Rakstnieku un tulkotāju mājas Izcilības stipendiju (2014).
“Dažam ceļš līdz pirmajai grāmatai ilgst vairākus gadus. Citam – gadu desmitus. Vēl citam, iespējams, pat mūža lielāko daļu. Visus šos cilvēkus, kuriem ir atšķirīgs vecums, atšķirīgas dzīves un literārās pieredzes, vieno mērķis – ieraudzīt savus poētiskos vai prozas tekstus ievākotus grāmatā. Varbūt ne visi sasniedz mērķi, dažs padodas pusceļā, tā arī paliekot atmiņā kā jaunais un daudzsološais, kurš, mirkli uzmirdzējis, pagaisis literārajā nebūtībā. Cits turas pie pārliecības, ka ceļš ir svarīgāks par mērķi – straume pati aiznesīs, kur nolemts,” par pasākuma cikla ieceri stāsta Andreja Upīša memoriālā muzeja vadītāja Ilze Puķe.
“Kas ir šie cilvēki, no kuriem visi nebūt nav iesācēji, kādus pieņemts krustīt par jaunajiem autoriem? Kas šajā procesā – papildināt neaptveramo vispasaules bibliotēku ar vēl vienu grāmatu – ir tik vilinošs? Kādas problēmas sagādā fakts, ka literatūra Latvijas medijos patlaban tiek atspoguļota ļoti pieticīgi? Varbūt ceļš patiešām ir svarīgāks par mērķi?
Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem tiecas atbildēt muzeja pasākumu cikls “Ceļā uz pirmo grāmatu”. Tas ir iecerēts arī kā atbalsts jaunajiem vai relatīvi jaunajiem autoriem,” stāsta Puķe.
Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.
Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.