Jāņa Akuratera muzejs (Rīgā, Ojāra Vācieša ielā 6a) 3. septembrī plkst. 13.00 aicina uz Jāņa Jaunsudrabiņa 145. jubilejai veltītu pasākumu “Draugi un gadi. Gadi un draugi”.
Pasākuma pirmajā daļā Kamīnzālē būs iespēja redzēt iestudējumu “Jānis Jaunsudrabiņš viesojas Akuratera mājā”, kurā Jāņa Jaunsudrabiņa, Laimas Akurateres un Marijas Annas Akurateres lomās iejutīsies Kultūras centra “Iļģuciems” amatierteātra “Rampa” aktieri. Piedalīsies arī Rīgas kultūras un tautas mākslas centra “Mazā ģilde” sieviešu koris “Ausma” (mākslinieciskais vadītājs, diriģents – Jānis Zirnis; kormeistares – Vita Grīnhofa, Diāna Vizule, Dzintra Vīcupe). Iestudējuma – skices režisore – Ināra Čakste.
Jānis Jaunsudrabiņš savulaik kā Akuratera draugs ir vairākkārt ciemojies šajā dzejnieka celtajā savrupmājā. Arī šobrīd muzeja ekspozīcijā Dzejnieka kabinetā var aplūkot divas Jāņa Jaunsudrabiņa Jānim Akurateram dāvātās gleznas. Taču iestudējums vēstīs par kādu iespējamu Jaunsudrabiņa viesošanos drauga mājās jau pēc viņa aiziešanas mūžībā, kad dzīvas kļūst tikai atmiņas.
Pasākuma otrajā daļā būs iespēja Jāņa Akuratera mājas pagalmā noskatīties Iļģuciema Kultūras centra amatierteātra “Rampa” Jāņa Jaunsudrabiņa lugas “Jo pliks, jo traks” izrādi. Režisore – Ināra Čakste.
Komēdiju “Jo pliks un traks” Jānis Jaunsudrabiņš saraksta 20. gs. 20. gados un grāmatā pirmoreiz publicē 1926. gadā. Tad arī šī luga piedzīvo pirmizrādes Nacionālajā teātrī un Ceļojošā teātrī. Jānis Akuraters, apcerot jaunāko latviešu dramaturģiju 1926. gadā, par drauga Jāņa Jaunsudrabiņa lugu raksta: “Jaunsudrabiņa komēdija “Jo pliks, jo traks” iekarojusi tiklab lauku, kā pilsētu teātrus. Tā ir Jaunsudrabiņa kā tautas rakstnieka jauns triumfs. Stiprs nacionāls elements, maigs humors, vienkārša valoda”. Arī citi vērtētāji par lugu izsakās atzinīgi, piemēram, Jānis Sudrabkalns 1926. gadā raksta: ““Jo pliks, jo traks” ir vienkārša, tīkama luga, kurai nav, zināms, komēdiju meistarstila spraiguma un koncentrētības, bet kuras mākslinieciskā dvēsele ir silta un simpātiska.”
Jaunsudrabiņa luga ataino 20. gs. 20. gadu gaisotni, kad pēc 1. Pasaules karā un Brīvības cīņās pavadītajiem gadiem jaunsaimniekiem ar pieticīgie līdzekļiem ir jāsāk saimniekot, kad pilsētās uz ielām parādās aizvien vairāk automobiļu, kad tik strauji izmainās sieviešu apģērbu mode.
Iļģuciema Kultūras centra teātra studija “Rampa” ar savām izrādēm Jāņa Akuratera muzejā ir viesojusies vairākkārt. Ināras Čakstes režijā teātra studija ir iestudējusi un muzejā izrādījusi arī Jāņa Akuratera darbus – 2008. gadā “Kalpa zēnu vasaru”, 2014. gadā pasaku lugu “Šis un tas Itnekas”.
Biļešu cena – 3,00 EUR.
Foto un video materiāli var tikt izmantoti muzeja publicitātes pasākumos.