Andreja Upīša memoriālais muzejs turpina ciklu “Intīmas sarunas par literatūru”, kurā četrus vakarus no marta līdz jūnijam vairāki ar rakstniecības nozari saistīti profesionāļi sarunāsies par dažādām tēmām, kas saistītas ar intimitāti dzīvē un literatūrā. 17. aprīlī plkst. 18.00 gaidāma cikla otrā saruna “Smieties vai raudāt? Par sievieti un sievietes radīti teksti”, kurā rakstnieces Lelde Jauja un Agnese Zarāne diskutēs par sievietes kā rakstnieces lomu mūsdienās un par sieviešu tēliem savos un citu rakstnieču darbos.
Šīs sarunas tēmas izvēli skaidro viena no cikla rīkotājām Krista Anna Belševica: “Sieviete vienmēr ir bijis pretrunīgs lielums; ekonomiski, politiski, sadzīviski un poētiski. Tiek lauzti šķēpi par to, kas tad ir tās pareizās un skaistās. Protams, šīs tēmas atspoguļojas arī literatūrā. Kā rakstniecei, kas pati ir sieviete, tikt ar to visu galā? Tas ir ļoti labs jautājums. Jautājums, par kuru šķietami jau ir pateikts tik daudz, bet reizē tik maz.” Savukārt Andreja Upīša memoriālā muzeja vecākais speciālists Arnis Koroševskis kā atskaites punktu min sieviešu tēlus un to atveidi Andreja Upīša literārajos darbos: “Vairākos rakstnieka romānos tieši sieviešu tēli ir spēcīgāki, savos ideālos pārāki un nesatricināmāki par pārējiem – sākot ar Ainu Zvaigzni romānā “Zelts”, beidzot ar Ošu Annu romānā “Zaļā zeme”. Arī Žannas d’Arkas detalizētā un pamatīgā izpēte un psiholoģiskā drāma ir izcils piemērs. Toties literatūras vēsturē Upīts bieži vien centās atsevišķi izdalīt tā saucamo “sieviešu literatūru” – jēdzienu, kas mūsdienu kontekstā droši vien būtu skandalozs.”
Arī pasākuma formāts izvēlēts atbilstošs. Ierastās moderatora kontrolētās diskusijas vietā, šoreiz diskusiju galvenokārt vadīs paši dalībnieki, viens otru uzrunājot, iztaujājot un uzdodot gana intīmus un provokatīvus jautājumus.
Šī ir “Intīmas sarunas par literatūru” otrā saruna no četrām. Katra saruna iezīmē ļoti specifisku, bet aktuālu ar radošo intimitāti saistītu jautājumu loku. Sarunas norisināsies Andreja Upīša darbistabā, Andreja Upīša memoriālajā dzīvoklī, Rīgā, Brīvības ielā 38-4. Jau ziņots, ka visu pasākumu vienojošā tēma ir intimitāte. Tā ir tēma, kas bijusi aktuāla visos laikos; dziļas sarunas un klātienes saskarsme ir un būs vajadzīgas. Šis sarunu cikls ir reizē protests pret 21. gadsimta intimitātes zudumu un reizē cilvēciskas komunikācijas svinēšana. Prieks par to, ka atkal varam satikties, pieskarties viens otram laikā, telpā un literatūrā.
Pārējie sarunu cikla sarīkojumi tiks secīgi izziņoti vēlāk.
Ieejas maksa: 2,00 eiro.