Kopā ar Ukrainu

Memoriālo muzeju apvienība asi nosoda Krievijas uzbrukumu Ukrainai un pievienojamies Starptautiskās Muzeju padomes ICOM (International Council of Museumpublicētajai vēstulei, paužot atbalstu Ukrainas muzeju un kultūras mantojuma profesionāļiem.

Domās esam ar katru Ukrainas muzeja darbinieku, kultūras mantojuma profesionāli, ar Ukrainas iedzīvotājiem.  

Lai sniegtu atbalstu Ukrainas valstspiederīgajiem, kuri izceļojuši no Ukrainas kara dēļ, aicinām apmeklēt muzejus bez maksas. Apmeklētājiem ir jāuzrāda personu apliecinošs dokuments vai kāds cits dokuments, kas apliecina to, ka persona ir Ukrainas civiliedzīvotājs.

Для підтримки громадян України, які вимушені були залишити Україну в зв’язку з воєнним станом в країні, ми пропонуємо безкоштовні ексурсії по музеям. Відвідувачам необхідно пред’явити будь- який документ, що підтверджує українське громадянство.

To support Ukrainian citizens and their families who fled Ukraine as a result of the war, we invite you to visit the museums free of charge. Visitors are required to show an identity document or other document proving that the person is a Ukrainian citizen.

 

Četri cilvēki stāv Doma laukumā pie "Dod pieci" stikla studijas. No kreisās puses pirmais ir Krišjāņa Barona muzeja speciālists Andris Ērglis. Viņš tērpies rūķa kostīmā.  Nākamā - ukrainiete Jana. Viņa ir šalle un cimdi, kas rotāti ar sarkanbaltsarkaniem latvju rakstu auseklīšiem un citām zīmēm. Nākamā - Krišjāņa Barona muzeja vadītāja Rūta Kārkliņa. Arī viņa tērpusies rūķu kostīmā. Pats pēdējais labajā malā - ukrainis Ivans. Arī viņa ir cepure ar latvju rakstiem. Visi stāv, sadevušies rokās.

Šonedēļ (17.12.2022.-22.12.2022.), kad radio un televīzijas viļņus pārņēmies labdarības maratons Dod pieci, kurā iegūtie līdzekļi tiks novirzīti ukraiņu bēgļu bērnu pamatvajadzību nodrošināšanai Latvijā, arī mēs vēlamies pastāstiet par brīnišķīgiem Krišjāņa Barona muzeja draugiem no Kijivas – Janu un viņas dēlu Ivanu.
 
Janas ģimene – dēli Ivans un Ļevs un Janas mamma – Latvijā no Kijivas ieradās martā. Janas vīrs ir sociālais darbinieks Kijivā, tāpēc šobrīd atrodas Ukrainā un sniedz visa veida palīdzību apkārtējiem. Neilgi pēc ierašanās Latvijā Jana un Ivans viesojās vienā no pirmajiem muzeja un tradīciju kopas “Budēļi” Ukrainai veltītajiem dziesmu vakariem. Un kopš tā brīža muzeja speciālisti Andris un Rūta un Jana un Ivans saauguši kopā kā cimds ar rociņu.
 
Nu jau pēc vairāk nekā pus gada, kas pavadīts Latvijā, Jana un Ivans raiti sarunājas latviešu valodā, turklāt ne tikai ar Rūtu un Andri, bet arī ar muzeja viesiem. Ivans piedalījies jau Muzeju naktī, Andra vadībā apguvis kokles spēli (un iegādājies jau pats savu kokli!) un nu kopā ar Andri uzstājas muzeja pasākumos, tulko ekskursijas citiem Latvijā dzīvojošajiem ukraiņiem. Ivans starp tiešsaistes nodarbībām no skolas Kijivā palīdzējis arī bērnu nometnēs un citos pasākumos. Jana, savukārt, kopā ar mammu vārījusi boršču muzeja pasākumiem. Turklāt Andrim arī jau nedaudz iemācījuši ukraiņu valodu.
 
Vaicāti, kas viņus saista Latvijā un jo īpaši Krišjāņa Barona muzejā, Ivans un Jana atbild, ka cilvēki. Viņu sirsnība, labestība, atvērtība, vēlme darboties kopā un palīdzēt. Un arī Andris un Rūta atzīst, ka šī saikne ir kaut kas netverams, nepārraujams. Mēs varam teikt tikai un vienīgi paldies cits citam par to, ka esam.
 
Kad karš beigsies un Ukraina uzvarēs, un tas noteikti notiks, Jana un Ivans sola vadīt ekskursijas pa Kijivu latviešu valodā. No sirds aicinām piedalīties “Dod Pieci” labdarības maratonā https://dod.pieci.lv/ , kā arī ziedot https://www.ziedot.lv/ Ukrainas atbalstam, lai varētu jau pavisam drīz kopā ar Janu un Ivanu staigāt pa mierīgajām Kijivas ielām.
 
No kreisās: Kr. Barona muzejs speciālists Andris Erglis, Jana, muzeja vadītāja Rūta Kārkliņa un Ivans Bukovskis.
 
🇺🇦  Цього тижня (17.12.2022.-22.12.2022.), коли хвилі радіо та телебачення захопив благодійний марафон Dod pieci, в рамках якого зібрані кошти будуть спрямовані на забезпечення основних потреб українських дітей-біженців у Латвії, ми також хочемо розповісти про чудовий Музей Кріш’яна Барона та їх друзів з Києва – Яни та її сина Івана.
 
Сім’я Яни – сини Іванc і Левс і мама Яни – приїхали до Латвії з Києва у березні. Чоловік Яни працює соціальним працівником у Києві, тому зараз перебуває в Україні і надає всіляку допомогу потерпілим. Невдовзі після приїзду до Латвії Яна та Іван відвідали один із перших пісенних вечорів, присвячених Україні музейно-традиційного гурту «Budēļi». І з того моменту музейні фахівці Андріс і Рута, Яна та Іван зрослися, як рукавичка з рукою.
 
Що ж, після більш ніж півроку, проведеного в Латвії, Яна та Іван вільно розмовляють латиською не лише з Рутою та Андрі, а й з гостями музею. Іван уже брав участь у «Ночі музеїв», навчився грати на кокле під керівництвом Андриса і тепер разом з Андрісом виступає на музейних заходах, перекладає екскурсії для інших українців, які проживають у Латвії. У перервах між онлайн-уроками в київській школі Іван також допомагав у дитячих таборах та інших заходах. Натомість Яна разом із мамою варили борщі для музейних заходів. Крім того, вони вже трохи навчили Андріса розмовляти українською.
 
 На запитання, що їх об’єднує в Латвії та особливо в музеї Кр. Барона, Іван та Яна відповідають, що люди. Їх щирість, доброта, відкритість, бажання працювати разом і допомагати. І Андріс і Рута також визнають, що цей зв’язок є чимось нематеріальним, непорушним. Ми можемо тільки подякувати один одному за те, що ви є.
 
Коли закінчиться війна і Україна переможе, що обов’язково станеться, Яна та Іван обіцяють проводити екскурсії Києвом латиською мовою. Щиро запрошуємо взяти участь у благодійному марафоні «Dod Pieci» https://dod.pieci.lv/ , а також пожертвувати https://www.ziedot.lv/ на підтримку України, щоб ви могли зовсім скоро погуляти з Яною та Іваном тихими вулицями Києва.
 
Зліва: Спеціаліст музею Barona Андріс Ергліс, Яна, директор музею Рута Каркліня та Іванс Буковскіс.