Lasījumi Laimas istabā

Jāņa Akuratera muzejs

Jāņa Akuratera muzejs (Rīgā, Ojāra Vācieša ielā 6a) sestdien, 21. janvārī, plkst. 15.00 jau septīto reizi aicina uz lasījumiem, kas šoreiz būs veltīti Jāņa Akuratera meitas Laimas Akurateres 113. dzimšanas dienai.

Iepriekšējos cikla “Lasījumi verandā” pasākumos tika lasīti Jāņa Akuratera darbi, taču šoreiz apmeklētāji aicināti lasīt un pārrunāt Laimas Akurateres dzejoļus un atdzejojumus, kā arī manuskripta fragmentus, kur tulkotas leģendas par Svēto Asīzes Francisku (1181–1226). Tās gan ir, gan sasaucas ar leģendām no mūka Ugolīno pēc Franciska nāves sarakstītā darba “Svētā Asīzes Franciska ziediņi”.

Laima Akuratere (1910–1969) studēja romāņu valodas, tulkoja un atdzejoja Dantes, Petrarkas, Bodlēra un citu darbus. Laimas tulkotie Petrarkas “Soneti madonnai Laurai” (1937) guva lielu ievērību. Savu jau 1948. gadā sakārtoto dzejas krājumu “Dažas dziesmas” padomju laikā Laima Akuratere nepublicēja, un tas ar nosaukumu “Dažas dziesmas” tika izdots tikai 1999. gadā izdevniecībā “Pils”.

“Svētā Asīzes Franciska ziediņu” (I fioretti di San Francesco d`Assisi) autors un tapšanas laiks nav precīzi zināmi. Visticamāk, par pirmavotu tam kalpojis mūka Ugolīno no Montedžordžo manuskripts “Floretum” (Puķu dārzs), kas sarakstīts latīņu valodā apmēram trīsdesmit gadus pēc Svētā Franciska nāves. “Floretum” sarakstīšanas laikā vēl bija dzīvi Franciska pirmie līdzgaitnieki, un šajā darbā par Asīzes svēto un viņa “mazajiem brāļiem” tika apkopoti stāsti, kas nebija atrodami Svētā Franciska biogrāfijās. 2018. gadā izdevniecība “Kala raksti” izdeva “Ziediņus” latviski Valda Bisenieka tulkojumā.

Jāņa Akuratera darbu lasīšanas tradīcija kopā ar muzeju speciālistiem aizsākās 2022. gada maijā, kad interesenti bija aicināti uz “Lasījumiem verandā”. Aukstākam laikam sākoties, darbu lasījumu pēcpusdienas notika ne vairs verandā, bet gan Gaišajā salonā, taču šoreiz par godu Laimas Akurateres jubilejai, lasījumi notiks Laimas istabā. Līdz šim sarunu pēcpusdienās lasīti gan Jāņa Akuratera stāsti “Komunista galvaskauss”, “Noklīdis krīvs”, Pilsonis Ozolārs”, “Dante paradīzē”, “Pūlis”, Bandīts Dūka” un “Nakts viesis”, gan Jāņa Akuratera dzeja.

Ieejas maksa: 2,00 EUR; skolēniem, studentiem, senioriem: 1,50 EUR.

Foto un videomateriāli var tikt izmantoti muzeja publicitātes pasākumos.