Maksima Šenteļeva skaņas performance un tējas rīts

Krišjāņa Barona muzejs
Mākslas instalācijas Krišjāņa Barona muzejā. No veciem dēļiem uzbūvēts milzīgs stāvs cilvēka veidolā, kas aizņem teju visu Krisjāņa Barona istabu. Fotogrāfijā redzama "stāva" galva

Sestdienas rītā, 18. septembrī plkst. 11.30 vienā no laikmetīgās mākslas festivāla “Survival Kit 12” norises vietām – Krišjāņa Barona muzejā – skaņu mākslinieks Maksims Šenteļevs veidos skaņas ainavu, izmantojot pašdarinātu kokli. Dzīves laikā pašrocīgi darināta kokle, ir kā saziņas līdzeklis ar aizgājušā garu. Spēlējot aizgājušā cilvēka darināto kokli pasaules iemītnieki caur skaņu var sasniegt dvēseli aizsaulē.

Rītu iesāksim ar tējas rituālu un stāstiem par tējas mākslu ar Katrīnu no Illuseum, kura praktizē šo vairāk nekā sešus gadus. Katrīna teic, ka “tējas ceremonija ir ne tikai eksotisks maņu piedzīvojums uz citām kultūrām, bet arī palīdz kultivēt iekšējo mieru, apziņu un klātesamību ikdienas dzīvē.” Aicinām ņemt līdzi paklājiņu un segu, lai varat izbaudīt lēno sestdienas rītu!

Krišjāņa Barona muzejā apskatāma muzeja patstāvīgā ekspozīcija un festivālam “Survival Kit 12” veidotie darbi. Māksliniece Anna Salmane izveidojusi skulptūru “Radījums”, atsaucoties uz pasaku “Pagrabā paslēptais tēvs”, savukārt māksliniece Godze Ilkina – izšuvumus uz sena sienas auduma, domājot par izdzīvošanas stratēģijām un cilvēces mantojuma pārveidošanu.

Pēc šī notikuma aicinam doties pastaigā uz pārējām festivāla “Survival Kit 12” centra lokācijām – Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeju, Andreja Upīša memoriālo muzeju, Raiņa un Aspazijas māju, Jāņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzeju un viesnīcu “Neiburgs” vai Pārdaugavas muzejiem – Jāņa Akuratera muzeju, Ojāra Vācieša muzeju, Eduarda Smiļģa Teātra muzeju.
No 14.00 visos muzejos būs satiekami mākslas vēstneši, kas ir īpaši apmācīti cilvēki, kas personīgā sarunā ar apmeklētāju palīdz pamanīt interesantas likumsakarības, faktus, dalās ar savām zināšanām un pieredzi, kā arī uzklausa apmeklētāju!

Pie ieejas pasākumā mēs lūgsim uzrādīt derīgu Covid-19 vakcinācijas sertifikātu un personas apliecinošu dokumentu. Ieeja pasākumā ar festivāla vai muzeja biļetēm. Brīdinam, ka pasākums tiks dokumentēts.

________________________________________
Maksims Šenteļevs ir skaņu mākslinieks, arhitekts un fonogrāfs. Maksims savā mākslinieciskajā praksē pievēršas skaņas, telpas un kultūras pētniecībai. Pārsvarā strādā ar lauka un vides skaņām, kā arī pašdarinātiem skaņu objektiem, veic skaņu ainavu kartēšanu. Interesē kukaiņu un sīku būtņu biotopu pētniecība. Koordinē starptautisku mākslas projektu “bernurits”.
Latvijas Laikmetīgās mākslas centra organizētais festivāls “Survival Kit” šogad norisinās 12. reizi ar sabiedrības izdzīvošanas un novecošanās jautājumiem, kurus iztirzā laikmetīgās mākslas darbi un mēģina iztēloties jauna veida sabiedrības imunitātes sistēmu, kas sākas ar mākslinieku pausto visu kopīgās ādas pavedienu.

Festivāla dibinātāja un vadītāja ir Solvita Krese, šī gada izstādes kuratores ir Ovula Durmusoglu un Joanna Varša.

 

Festivāla tēma tiek aktualizēta arī ar publiskās programmas palīdzību. Mākslas parka “Mobilais muzejs. Nākamā sezona” un festivāla “Survival Kit” publiskās programmas šogad apvieno kopīgs nosaukuma un tematiskais ietvars “Fiktīvais muzejs”, tādējādi veidojot iluzora muzeja struktūru, kas sastāv no nākotnes un pagātnes muzeju departamentiem. Nākotnes muzeja departamenta pārziņā esošos jautājumus diskusijās un pasākumos sešās sērijās risināja mākslas parka notikumi. Savukārt pagātnes muzeja departamenta platforma ir festivāla “Survival Kit 12” publiskā programma, kurā tiks ietvertas diskusijas, mākslinieku autorvakari, procesuālās mākslas un izglītības programmas aktivitātes. Katras norises laikā būs klātesoši mākslas mediatori. To, cik plaši tiks īstenoti publiskās programmas pasākumi, noteiks epidemioloģiskā situācija.

 

Foto: Andrejs Strokins