Arhips Kuindži, gleznotājs no Mariupoles

Arhipa Kuindži glezna "Nakts". Tajā redzama ainava - gleznas kreisajā pusē vijas plata upe, tās krastā, kalnā, stāv vairāk zirgi. Upē vizuļo mēness atspīdums. Augošs mēness redzams augstu debesīs, debesis aizņem aptuveni divas trešdaļas no gleznas. Debesis ir gaišas, zvaigžņu nav.

18. martā plkst. 18.00 Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejā Rīgā, Alberta ielā 12–9, notiks Jaņa Rozentāla 156. dzimšanas dienai veltīts priekšlasījums “Arhips Kuindži, gleznotājs no Mariupoles” un ekskursija muzejā. Pasākumu vadīs mākslas vēsturniece Dace Vosa.

Grieķu izcelsmes gleznotājs Arhips Kuindži (Архип Куїнджі (1842(?)–1910)) dzimis Mariupolē, Ukrainā. 1865. gadā viņš devās uz Pēterburgu, lai iestātos Mākslas akadēmijā, kur vēlāk kļuva arī par pedagogu. No 1894. līdz 1897. gadam Kuindži bija Pēterburgas Mākslas akadēmijas Ainavu glezniecības meistardarbnīcas vadītājs un profesors. Tieši Kuindži vadībā savā pēdējā studiju posmā strādāja izcilais latviešu gleznotājs Vilhelms Purvītis (1872–1945), 1897. gadā absolvējot Pēterburgas Mākslas akadēmiju un iegūstot zelta medaļu par diplomdarbu “Pēdējie stari”.

Lai gan Kuindži radošās darbības periods lielā mērā sakrīt ar reālisma posmu Krievijas mākslā un tas ir ietekmējis arī viņa daiļradi, viņa glezniecībai vairāk raksturīgs simbolisms un neoromantisms, kurā brīžiem ievijas arī jūgendstilam raksturīgie mākslinieciskās izteiksmes līdzekļi.

Kas saista Arhipu Kuindži un Jani Rozentālu?

Lai gan Rozentāls nav mācījies Kuindži meistardarbnīcā, Purvīša novadnieks un studiju biedrs profesoram nebija svešs. Kuindži bija ieguvis atzinību un popularitāti studentu vidū, sniedzot tiem gan morālu, gan tīri praktisku atbalstu. Kad, pateicoties iegūtajai zelta medaļai, Purvītim bija iespēja doties studiju braucienā uz Rietumeiropu, ceļojuma sākumposmā ar profesora finansiālu atbalstu viņam piebiedrojas virkne Kuindži studentu, kā arī Purvīša novadnieki – Janis Rozentāls un Johans Valters. Rozentālam šis brauciens, kas veda caur Berlīni, Diseldorfu, Drēzdeni, Ķelni, Parīzi, Strasbūru un Minheni, sniedza pirmos spilgtākos, nepastarpināti gūtos iespaidus par Rietumeiropas māksliniecisko kultūru.

Priekšlasījumā uzzināsim vairāk par Arhipa Kuindži biogrāfiju un daiļradi, kā arī par viņa saikni ar 19. gadsimta nogalē Pēterburgā studējošajiem latviešu māksliniekiem. Pēc priekšlasījuma – Rozentāla dzīvokļa apskate gida pavadībā.

Obligāta iepriekšēja pieteikšanās uz pasākumu, aizpildot anketu vai zvanot pa tālr. 26586404.

Pasākumu var apmeklēt tikai ar derīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, uzrādot arī personu apliecinošu dokumentu.

Pasākuma laikā jālieto medicīniskā sejas maska vai respirators bez vārsta ar drošības pakāpi FFP2, FFP3 vai KN95.

 

Pasākumu vadīs mākslas vēsturniece (Mg. art.) Dace Vosa.

 

Ieejas maksa: 2.50 EUR,

skolēniem, studentiem un pensionāriem: 1.50 EUR.

 

Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzeja un Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.

Foto un video materiāli var tikt publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.