Sandras Martas Grudules autorvakars

Andreja Upīša memoriālais muzejs

26. novembrī plkst. 16.00 Andreja Upīša memoriālajā muzejā Rīgā (Brīvības ielā 38–4) notiks Sandras Martas Grudules autorvakars. Tas aizsāks jaunu pasākumu ciklu muzejā – “Ceļā uz pirmo grāmatu”.

Sandra Marta Grudule uzaugusi Teiču purvā, bet jau trešo desmitgadi dzīvo Rīgā. Studējusi pasākumu režiju un ekonomiku, vadījusi kultūras iestādes, strādājusi drukātajos un interneta medijos žurnālistikas un reklāmas jomā, kā arī dažādus gadījuma darbus, kas atstāj brīvu galvu domām. Skolojusies Literārās akadēmijas prozas un dzejas meistardarbnīcās. Uzstājusies ar dzejas lasījumiem “Dzejnieku liftā” performancēs, festivālā “Sansusī”, piedalījusies Dzejas slamos, organizējusi Dzejas dienu pasākumu “Vienpatņu salidojums”, publicējusies preses izdevumos. Saņēmusi galveno balvu pirmajā Velgas Kriles vārdam veltītajā konkursā. Ir ceļā uz savu pirmo grāmatu.

Pasākumā Sandra Marta Grudule lasīs dzejas tekstus latviešu un, kā min pati dzejniece, “savas babas” valodā (Teiču purva apkaimes latgaliešu valodas izloksnē) no topošā romāna dzejā, kas iesākts rakstīt ar nosaukumu “Herbārijs”, turpināts ar “Upe aizskalos”, bet šobrīd kārtojas zem nosaukuma “-ība”.

Pati autore saka: “Es zinu, kā man būtu jāraksta, lai jums iepatiktos, bet man tam vairs nav laika. Svarīgāk ir paspēt izstāstīt manas dzimtas, manas Latgales, mana purva un manas paaudzes stāstus un izdarīt to pēc iespējas godīgāk, nesaudzējot ne sevi, ne citus. Šī romāna rakstīšana man ir arī dziedināšanās – skabargu raušana, pūžņojošu rētu atplēšana, iztīrīšana, aizšūšana un piedošana – myužeigu pīdūšonu.”

“Sandra Marta Grudule raksta hipereālistiskā tiešumā un vērīgumā. Viņas valodas enerģija un jūtīgums pret netaisnīgo vai dīvaino pasauli, izstāsta tās paaudzes stāstu, kurai šobrīd dzejā trūcis savas balss. Viņas Dieva noliegums kļūst par jaunu ieelpu lūgšanai, viņas sāpju kliedziens, ļauj apzināties to, ka šī paaudze ir ļoti dzīva un spējīga radīt.

Apvienojot savā dzejā latviešu un latgaliešu valodu, arī fonētiski Sandra rada jaunu dzejas laiktelpu, kurā izstāstīt mūsu senču stāstu pavisam no cita skatupunkta kā līdz šim. Un līdz ar to iegūt jaunu telpu domai, izpratnei, piedošanai,” tā par autori stāsta Inga Gaile.

Par pasākumu ciklu „Ceļā uz pirmo grāmatu”

“Dažam ceļš līdz pirmajai grāmatai ilgst vairākus gadus. Citam – gadu desmitus. Vēl citam, iespējams, pat mūža lielāko daļu. Visus šos cilvēkus, kuriem ir atšķirīgs vecums, atšķirīgas dzīves un literārās pieredzes, vieno mērķis – ieraudzīt savus poētiskos vai proziskos tekstus ievākotus grāmatā. Varbūt ne visi sasniedz mērķi, dažs padodas pusceļā, tā arī paliekot atmiņā kā jaunais un daudzsološais, kurš, mirkli uzmirdzējis, pagaisis literārajā nebūtībā. Cits turas pie pārliecības, ka ceļš ir svarīgāks par mērķi – straume pati aiznesīs, kur nolemts,” par jaunā pasākuma cikla ieceri stāsta Andreja Upīša memoriālā muzeja vadītāja Ilze Puķe.

“Kas ir šie cilvēki, no kuriem visi nebūt nav iesācēji, kādus pieņemts krustīt par jaunajiem autoriem? Kas šajā procesā – papildināt neaptveramo vispasaules bibliotēku ar vēl vienu grāmatu – ir tik vilinošs? Kādas problēmas sagādā fakts, ka literatūra Latvijas medijos patlaban tiek atspoguļota ļoti pieticīgi? Varbūt ceļš patiešām ir svarīgāks par mērķi?

Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem tiecas atbildēt Andreja Upīša muzeja iecerētais pasākumu cikls “Ceļā uz pirmo grāmatu”. Vēl jo svarīgāks šis pasākumu cikls ir tāpēc, ka pašreizējā realitātē neviens kultūras medijs regulāri nenodarbojas ar literārā procesa dokumentēšanu un atspoguļošanu, bet pārsvarā izlases veidā publicē jau puslīdz pazīstamu autoru darbus, iesācējautoriem nenovēršami iedalot zaudētāja lomu, kas nozīmē, ka jaunam autoram ne tikai jānoved līdz gatavībai savs teksts, bet arī pašam aktīvi jānodarbojas ar mārketingu, lai viņu vispār kāds pamanītu. Ne katrs ir uz to spējīgs, tāpēc pasākumu cikls “Ceļā uz pirmo grāmatu” zināmā mērā ir iecerēts arī kā atbalsts jaunajiem vai relatīvi jaunajiem autoriem,” stāsta Puķe.

 

Ieejas maksa: 2.00 €. Skolēniem, studentiem, senioriem: 1.50 €.

 

Foto un video materiāli var tikt izmantoti muzeja publicitātes pasākumos.