7. augustā Raiņa muzejs “Jasmuiža” aicina uz radoši skanīgu svētdienas vakaru Jasmuižā (Aizkalne, Preiļu novads), kur plkst. 17.00 sāksies amatnieku un rokdarbnieku svētki “Pūra vēdināšana” ar folkloras kopu “Golūda” un “Grodi” piedalīšanos.
Pasākuma laikā būs skatāma Ivetas Seimanovas izstāde “Lobs ar lobu sasatyka”, kā arī rokdarbu ekspresizstāde. Ikviens interesents varēs vērot un izmēģināt dažādas amatu prasmes, ar kurām dalīsies rokdarbnieki un amatnieki.
Pasākuma gaitā Iveta Seimanova, biedrības “Latgales etnogrāfiskā vēstniecība” vadītāja, audēja, tautas tērpu darinātāja, stāstīs par tautastērpu darināšanas un nēsāšanas tradīcijām Latgalē. Izstādē “Lobs ar lobu sasatyka”, eksponētas I. Seimanovas darinātajos miniatūros tautas tērpos ietērptas lelles.
Savas zināšanas par dabas vielām un pirts lietām tālāk nodos aromterapeite, augu pazinēja, zīmola “LabaSajūta” radītāja Kristīne Stašulāne un pirtniece Ināra Mūrniece.
Par muzikālo noskaņu vakara gaitā rūpēsies folkloras kopa “Golūda”. Kopā ar vadītāju Aigaru Krekelu folkloras kopa dzied tautā iemīļotas dziesmas, atdzīvina sava novada tautasdziesmas, kā arī kādreizējās dalībnieces, teicējas Annas Romanovskas jeb Mīleigūs Aneitis teiktās dziesmas.
Pasākuma laikā plānota arī grāmatas “Saimnīka prāca”, kurā apkopota informācija par amatniekiem Preiļu novadā, papildināšana. Latgaliešu valodā grāmatas nosaukums nozīmē saimnieka darbs. Tā sākta veidot jau pirms pāris gadiem, bet laika gaitā ir nākuši klāt jauni amatnieki un rokdarbnieki, tāpēc arī informāciju par viņiem pievienosim grāmatā, kura nekad nebūs pabeigta, jo arī novada amatnieku un rokdarbnieku rindas papildinās.
Plkst. 19.00 skanēs folkloras kopas “Grodi” kāzu dziesmas programmā “Šķiramīs, mes, muoseņas, gona meiļi dzeivuojuš”, kur tiks izdziedātas izdevu un kāzu dziesmas, kā arī izspēlēti tādi rituāli kā līgavas ģērbšana, vainaga uzlikšana, atvadas no mājiniekiem, baslavēšana, vainaga noņemšana, linauta uzsiešana, vainaga dancināšana u.c.
Raiņa māte Dārta Pliekšāne savulaik bija liela rokdarbniece, audēja un zāļu tēju vācēja. Savukārt jaunības gados Jasmuižas, Višķu un Aglonas pusē topošais dzejnieks Jānis Pliekšāns no vietējām teicējām pierakstīja kāzu un apdziedāšanas dziesmas, uzrakstīja apcerējumu “Višķu pagasta kāzu ieražas”. Tāpēc Raiņa jaunības dzīvesvietā Raiņa muzejs “Jasmuiža” turpina popularizēt tradicionālās amatu prasmes, latgaliešu folkloru un kāzu tradīcijas, iedzīvinot nemateriālās kultūras mantojumu muzeja vidē.