Tikšanās ar fotogrāfu Aivi Šmulderu

Raiņa un Aspazijas vasarnīca
Fotogrāfs Aldis Šmulders redzams profilā, pielicis pirkstu pie lūpām, rādot klusuma žestu. Viņš ir fotogrāfijas labajā malā, fotogrāfijas vidū ir no akmeņiem uzbūvēta Eifeļa torņa stilizācija. Apkārt krūmi.

12. martā plkst. 15.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīca Jūrmalā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, aicina uz tikšanos ar fotogrāfu Aivi Šmulderu, fotoizstādes “Kaprīzes” autoru. Tikšanās laikā būs iespēja uzzināt par autora radošo mūžu, fotogrāfijas žanru un tehniku meklējumiem un izstādes “Kaprīzes” darbu veidošanu.

Aivis fotografēt sācis 1957. gadā. No 1969. gada līdz 1978. gadam bijis VEF Tautas fotostudijas dalībnieks, fotokluba “Rīga” biedrs. 1988. gadā saņēmis Starptautiskās fotomākslas federācijas (AFIAP) mākslinieka titulu. Piedalījies apmēram 200 kolektīvās fotogrāfiju izstādēs, kā arī rīkojis 25 personālizstādes Latvijā, Igaunijā, Slovākijā un Polijā.

Aivis Šmulders šobrīd turpina darboties manipulatīvajā fotogrāfijā. Izstādes darbi veidoti ar montāžas paņēmienu, un tajos autors nav meklējis realitātes dokumentāla attēlojuma iespējamos aspektus, bet reālo formu kopsalikumi izmantoti tēla radīšanai. To pamatā ir pārspīlējuma un paradoksa atslēga.

Par izstādi “Kaprīzes” tās autors Aivis Šmulders stāsta: “Cilvēks saprātīgais mūža gaitā atmet lieko. Viņš atmet kaut kādus apziņas “dubultdibenā” slēptus atkāpšanās un rezerves variantus kā lieku nastu. Viņš pakāpeniski atklāj gan savas spējas, gan nespējas. Tas rada spēka, neatkarības apjausmu. Viņam kļūst skaidrs, ka šai apjausmai ir jāļaujas. Jāuzticas tai, jāļauj, lai tā viņu nes, jāpiepilda to. Pēc šaubu un meklējumu perioda mana fotogrāfiju kolekcija “Kaprīzes” ir šādas “ļaušanās” fragmentu kopums, zināmā mērā tas ir pazudušais dēls, kas atgriezies tēva mājās.”

Aivis Šmulders dzimis 1940. gadā Rīgā. 1941. gada 14. jūnijā kopā ar ģimeni deportēts uz Sibīriju, kur mūžībā devās viņa māte, savukārt tēvu ieslodzīja GULAG nometnē un pēc 58. panta sprieduma nošāva. 1947. gadā ģimenes trīs bērni, to skaitā arī Aivis, atgriezās Latvijā.

Pasākumu var apmeklēt tikai ar derīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Līdzas sertifikātam jāuzrāda personu apliecinošs dokuments.

Foto un video materiāli var tikt publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.