Vainagu darināšanas meistarklase

Raiņa muzejs "Jasmuiža"

Raiņa muzejs “Jasmuiža” (Aizkalne, Preiļu novads) 5. augustā plkst. 13.00 aicina uz radošo darbnīcu “Es vaiņagu darināju deviņām rindiņām”, kurā varēs apgūt vainagu darināšanas pamatprasmes. Šī sezona muzejā veltīta latgaliešu kāzu tradīciju izzināšanai, iesaistot arī apmeklētājus dažādos tematiskos pasākumos.

Meistarklasē dalībnieki varēs uzzināt par dažādajiem kāzu vainagiem – no svaigiem un mākslīgiem ziediem, no pērlēm un kristāliņiem. Nodarbībā varēs arī izgatavot savu stilizētu vainagu, kas piestāv gan pie stilizēta tautastērpa, linu kleitas vai kāda cita svētku tērpa.

Raiņa muzejā “Jasmuiža” šī sezona ir veltīta latgaliešu kāzu tradīciju izzināšanai, muzejā aplūkojama izstāde “Kuozys”, kurai iedvesma ir gūta Raiņa darbos. Savulaik topošais dzejnieks Rainis, tolaik students Jānis Pliekšāns, studiju gadu brīvdienas pavadot Jasmuižā, īpaši interesējies par latgaliešu kāzām, to tradīcijām un rituāliem. Viņš pierakstījis kāzu un apdziedāšanās dziesmas no vietējām teicējām, kā arī uzrakstījis apcerējumu par Višķu pagasta kāzu ieražām, kur aprakstīti rituāli, tradīcijas, izdarības latgaliešu kāzās 19. gadsimta 80. gados.

“Kopš seniem laikiem līgavas galva tika dekorēta ar dažādiem aksesuāriem, un vainags ir viens no tiem, kas rada līgavas tēlu. Senatnē līgavas galvu rotāja miršu vai rūtas vainags, un tā bija šķīstības pazīme. Kāzās lika divus vainagus: vienu lika kā rotājumu, bet otru – daudz mazāku – uz galvas vidus. Mazo vainagu baznīcā svētīja, tad glabāja skapī vai iešuva spilvenā, lai ģimenē būtu svētība,” par vainagu likšanas tradīcijām kāzās stāsta muzeja speciāliste Anita Puncule

 

Dalības maksa darbnīcā: 5 eiro

 

Foto un video materiāli var tikt izmantoti muzeja publicitātes pasākumos.