Andreja Upīša mājai un dārzam – 100

Andreja Upīša memoriālā māja
Attēlā redzama Andreja Upīša māja pavasarī. Mājai priekšā zied lieli ceriņu krūmi, māju ieskauj lieli koki. Uz attēla rakstīs: Andreja Upīša mājai un dārzam - 100. Izstāde aplūkojama līdz 31. oktobrim.

Līdz pat 2021. gada 31. oktobrim Andreja Upīša memoriālmāja Skrīveros, Daugavas ielā 58, aicina uz izstādi “Andreja Upīša mājai un dārzam – 100”. Tā vēsta par mājas celtniecību un dārza veidošanu, kurā roku pielicis ne tikai pats Andrejs Upīts, bet arī citi sabiedrībā zināmi cilvēki.

Izstāde ir ar fotogrāfijām ilustrēts stāsts par rakstnieka mājas un dārza vēsturi 100 gadu garumā. Šobrīd Skrīveros aplūkojamās Andreja Upīša mājas vēsture aizsākās 1921. gadā, kad par romānu “Ziemeļa vējš” saņemtais honorārs rakstniekam deva līdzekļus, lai uz Pirmajā pasaules karā nodedzinātās mājas pamatiem uzsāktu jaunas mājas būvniecību. Arī atjaunotajai mājai, tāpat kā kara laikā nopostītajai, rakstnieks zīmēja telpu plānu, logu aizvērtņu un parādes durvju skices, pats piedalījās celtniecības darbos. Vienlaicīgi ar mājas celtniecību tika uzsākta arī dārza atjaunošana. Gadu gaitā dārza veidošanu un kopšanu turpinājis ne tikai pats rakstnieks, bet arī citi sabiedrībā zināmi cilvēki.

“Bez kaut kāda reāla ienākuma, šai mājai un zemes gabalam tomēr ir bijusi ļoti liela loma manā dzīvē un darbā ,” teicis A. Upīts. Māja un dārzs ir nozīmīga A. Upīša radošā darba daļa, tāpēc tas vienmēr ir ticis atjaunots ar īpašu rūpību un uzmanību, cenšoties saglabāt autentiskumu.

Saistībā ar aktuālajām prasībām Covid-19 izplatības ierobežošanai, Andreja Upīša memoriālmāja uzņem tikai individuālus apmeklētājus un vienas mājsaimniecības locekļus. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju. Ikvienam muzeja apmeklētājam jālieto mutes un deguna aizsegs.

Izstādes autore: Inese Ozoliņa.

Mākslinieks: Ints Sedlenieks.