Muzeju naktī, 15. maijā, no plkst. 19.00 Memoriālo muzeju apvienības Facebook lapas tiešraidē notiks pasākums “Robežas! Robežas… Robežas?”. Trīsarpus stundu garumā interesenti aicināti klausīties dzejas lasījumus, intervijas, stāstījumus un pat piedalīties izglītojošā nodarbībā, lai uzzinātu par robežām Jāņa Akuratera, Aspazijas, Krišjāņa Barona, Rūdolfa Blaumaņa, Raiņa, Jaņa Rozentāla, Andreja Upīša un Ojāra Vācieša dzīvē un daiļradē.
Kamēr apmeklētājiem atvērtas vien muzeju brīvdabas teritorijas, Memoriālo muzeju apvienības muzeji – Jāņa Akuratera muzejs, Krišjāņa Barona muzejs, Raiņa muzejs “Jasmuiža”, Raiņa muzejs “Tadenava”, Raiņa un Aspazijas māja, Raiņa un Aspazijas vasarnīca, Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs, Andreja Upīša memoriālais muzejs un Ojāra Vācieša muzejs – šī gada Muzeju naktī piedāvās to izbaudīt tiešsaistē. Tiešsaistes pasākums “Robežas! Robežas… Robežas?” ietvers gan dzejas lasījumus, gan intervijas, stāstījumus, prezentācijas un pat izglītojošu nodarbību. Programma vēstīs par izcilu personību likteņiem un radošo darbību no pieciem skatupunktiem: “Robežzīmes”, “Robežu šķērsošana”, “Robežnieki”, “Dzīves vārtos”, “Viņpus robežām”.
Programmas daļā “Robežzīmes” būs vēstījums par Raiņa pseidonīma rašanās dažādiem variantiem, starp kuriem ir arī stāsts par ceļa stabiņu “Rainis”. Skanēs arī Raiņa dzeja latgaliešu valodā Valentīna Lukaševiča, Annas Rancānes un Oskara Orlova (Raibīs) izpildījumā. Savukārt par Krišjāņa Barona savulaik ieraudzīto un piefiksēto ceļojumā cauri Latvijai būs iespējams uzzināt izglītojošā programmā “Tēvzemes aprakstīšana”.
“Robežu šķērsošanā” izskanēs stāsti par Jāņa Akuratera un Andreja Upīša piedzīvoto, šķērsojot cariskās Krievijas un Latvijas robežas. Savukārt par kādu interesantu materiālu, kas glabājas muzeju kolekcijās, varēs uzzināt performancē, kurā Andrejs Upīts satiks Krišjāni Baronu.
Tiešsaistes pasākuma sadaļā “Robežnieki” būs gan “Latvijas PEN” lasījumi, gan arī stāsti par Andreja Upīša daiļradi un paralēlēm ar baltkrievu rakstnieka Jankas Kupalas dzīvi un darbiem. Iecerēta arī virtuāla tikšanās ar Jankas Kupalas muzeja speciālistiem. Sadaļas nosaukums ir aizgūts no Andreja Upīša piecu romānu cikla “Robežnieki”, kur rakstnieks tēlojis divu brāļu Robežnieku – Jāņa un Mārtiņa – likteņus, un reizē arī sniedzis savas paaudzes portretējumu episkā izvērsumā.
Programmas sadaļas “Dzīves vārtos” nosaukums patapināts no Jāņa Akuratera stāsta un 1933. gadā izdotā stāstu krājuma nosaukuma. Šajā sadaļā vairāki vēstījumi skars Raiņa un Aspazijas dzīvi un daiļradi dažādu robežu kontekstos. Būs iespēja arī uzzināt par Rūdolfa Blaumaņa skatījumu par tēmu “vienatne un sabiedrība”.
Vakara izskaņas sadaļa “Viņpus robežām” vēstīs par Raiņa, Aspazijas, Jaņa Rozentāla un Ojāra Vācieša daiļradi, kad kādas robežas tiek pārkāptas, kādas atceltas un kādas izzūd it kā pašas no sevis. Programmu noslēgs intervija ar Raimondu Paulu un Andri Keišu par viņu kopīgi veidoto jauno programmu, kā arī saruna ar Reini Suhanovu par viņa pārdomām, iekārtojot Ojāram Vācietim veltīto ekspozīciju “Starp dzejoļiem”.
Līdzās pasākumiem tiešsaistē Krišjāņa Barona muzejs, Raiņa un Aspazijas vasarnīca, Raiņa muzejs “Jasmuiža” un Ojāra Vācieša muzejs apmeklētājus gaidīs muzeju brīvdabas teritorijā.
Krišjāņa Barona muzejs interesentus gaidīs Vērmanes dārzā, kur notiks fotoorientēšanās.
Raiņa un Aspazijas vasarnīca (Jūrmala, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7) aicinās viesoties muzeja dārzā, aplūkot ekspresizstādi “Pirms robežu pārkāpšanas: 1929” un piedalīties Muzeju nakts spēlē “Saules atslēdziņu meklējot”. Lasīt vairāk.
Raiņa muzejs “Jasmuiža” (Aizkalne, Preiļu novads) piedāvās aplūkot fotoizstādi “Raiņa dzejolis fotogrāfijā” un piedalīties fotokonkursā “Jasmuižas” brīvdabas teritorijā. Lasīt vairāk.
Savukārt Ojāra Vācieša muzejs (Rīga, Ojāra Vācieša iela 19) aicinās nesteidzīgi lasīt Ojāra Vācieša dzeju un ieklausīties dzejnieka balss ierakstos muzeja dārzā. Lasīt vairāk.
Memoriālo muzeju apvienības tiešsaistes pasākums būs vērojams apvienības Facebook lapā, kā arī katra muzeja individuālajā Facebook lapā.