Aušanas meistarklase “Jasmuižā”

Raiņa muzejs "Jasmuiža"

Raiņa muzejs “Jasmuiža” (Aizkalne, Preiļu novads) 11. jūnijā plkst. 10.00 aicina uz aušanas meistarklasi, kuru vadīs audēja Anita Vjakse. Visas dienas garumā būs iespēja piedalīties steļļu sagatavošanas aušanai un audekla uzmešanas procesā.

Raiņa māte Dārta un māsa Līze savulaik bija izslavētas rokdarbnieces, kuras ģimeni apgādāja ar visu vajadzīgo: cimdiem, zeķēm, segām, galdautiem, lakatiem. Māte Dārta un māsa Līze ar austām un adītām segām piedalījās arī lauksaimniecības izstādē Grīvā, kur ieguva zelta medaļu.

Lai popularizētu aušanas prasmes Raiņa jaunības un viņa ģimenes dzīvesvietā – “Jasmuižā” –, keramiķa Andreja Paulāna rekonstruētajā darbnīcā varēs iepazīt aušanas procesu, sākot no audu uzmešanas lielajās stellēs līdz pat lupatu deķa aušanai. Nodarbības vadītāja Anita Vjakse parādīs, kā sagatavot materiālu (auduma plēšana strēmelēs lupatu deķim), aprēķināt materiālu, uzmest un aprēķināt velku diegus, kā arī iekārtot tos stellēs un aust.

Meistarklasē apmeklētāji varēs ne tikai apskatīties jau gatavus darbus, bet arī paši darboties pie īstām stellēm. Pēc tam ikviens muzeja apmeklētājs visas vasaras garumā varēs izmēģināt aušanu stellēs un ieaust deķī savu dzīparu.

“Lai piedalītos meistarklasē, apmeklētājiem nav jābūt audējiem vai saistītiem ar šo nozari, tas ir paveicams bez priekšzināšanām. Šī nodarbība ir domāta radošiem cilvēkiem, kuriem patīk rokdarbi, spēle ar krāsām, diegiem un audumiem, kā arī tiem, kuri grib atcerēties bērnību, jo daudzām mūsu vecmāmiņām lauku mājās stāvēja milzīgas koka stelles, kur viss izskatījās tik sarežģīti un nesaprotami,” stāsta meistarklases vadītāja Anita Vjakse.

Lūgums darbnīcai pieteikties līdz 10. jūnijam pa tālruni 29326833 vai e-pastu jasmuiza@memorialiemuzeji.lv

Dalība meistarklasē ir bez maksas.