Celaiņu aušana “Jasmuižā”

Raiņa muzejs "Jasmuiža"

Raiņa muzejs “Jasmuiža” (Aizkalne, Preiļu novads) 23. jūlijā plkst. 13.00 aicina uz celaiņu aušanas darbnīcām, kurās varēs uzzināt par celaiņu darināšanas vēsturi un apgūt celu jostas aušanas pamatus. Visas dienas garumā būs skatāma celaiņu ekspresizstāde, kurā eksponētas celu jostas no muzeja krājuma, kā arī vietējo amatnieku darinājumi.

Savu nosaukumu celaines ieguvušas no celu galdiņiem – dēlīšiem, kuros ievērtie velku pavedieni aušanas procesā maina vietas līdz ar dēlīšu pagriezieniem pēc katra ieaustā auda pavediena. Celu aušanas tehnika ir viena no senākajām tekstiliju darināšanas tehnikām Latvijas teritorijā, turklāt visvairāk izplatītas celaines bija tieši Latgalē.

Interesants ir arī celaiņu aušanas veids – to aužot, celaines vienu galu piesien pie vidukļa, bet otru galu – pie kāda stabila, nekustīga priekšmeta.

Savulaik arī Raiņa māte Dārta un māsa Līze bija izslavētas rokdarbnieces, kuras ģimeni apgādāja ar visu vajadzīgo: cimdiem, zeķēm, segām, galdautiem, lakatiem. Abas ar austām un adītām segām piedalījās arī lauksaimniecības izstādē Grīvā, kur ieguva zelta medaļu. Lai gan viņu darinātās celaines nav saglabājušās, tomēr visdrīzāk arī viņas tās ir darinājušas.

Dalības maksa darbnīcās: 2.00 EUR. Tās vadīs audēja Anita Puncule.

Lūgums pieteikties līdz 22. jūlijam pa tālruni 29326833 vai e-pastu jasmuiza@memorialiemuzeji.lv

Foto un video materiāli var tikt izmantoti muzeja publicitātes pasākumos.