Dzeja – atdzeja – dziesma

Jāņa Akuratera muzejs

Jāņa Akuratera muzejs Rīgā, Ojāra Vācieša ielā 6a, 23. aprīlī plkst. 15.00 aicina uz komponista Imanta Zemzara radošo pēcpusdienu, kurā izskanēs komponista un kamermākslinieces un solistes Diānas Silovas koncertprogramma “Dzeja – atdzeja – dziesma”.

“Ar komponistu Imantu Zemzari Jāņa Akuratera muzejam ir veiksmīga sadarbība daudzu gadu garumā. Viņš ir veidojis gan īpašas kamermūzikas programmas, kā, piemēram, “Vēja ziedi” (2004), “Daugavas dziesmas” (2009), “Latvju Tangobāleliņš ciemos pie Argentīnas Tangokaraļa” (2013), gan piedalījies daudzos citos pasākumos, dzejnieka mājas Kamīnzāles atmosfēru sajūtot sev tuvu un piemērotu savu kompozīciju atskaņojumiem. Laba saskaņa un sadarbība Zemzarim bija ar muzeja draugu, rakstnieku Jāni Liepiņu, kurš, aizrautīgi pētot un atklājot Akurateru dzimtas likteņgaitas, veidoja savdabīgas dramatiskās spēles, kurās komponista Imanta Zemzara muzikālie akcenti un parafrāzes bija kā punkts uz i,” stāsta muzeja speciāliste un pasākuma rīkotāja Ruta Cimdiņa.

Šoreiz savas radošās pēcpusdienas koncertā “Dzeja – atdzeja – dziesma” galveno lomu komponists Imants Zemzaris ir iedevis dziesmai, ietērpjot mūzikas skaņās dažādu autoru tekstus, un par to atskaņotāju izraudzījies kamermākslinieci, solisti Diānu Silovu.

Koncertā izskanēs dziesmu dziesmas, kurām Imants Zemzaris komponējis mūziku – “Ave Maria” (2014), trīs dziesmas ar Emīlija Dikinsones vārdiem (2022), dziesmas no cikla “Septiņas mazas dzejas (1972, Knuta Skujenieka vārdi), kā arī divas Šūberta parafrāzēs (2007, Jāņa Jaunsudrabiņa vārdi).

“Imants Zemzaris cieši saistīts ar visām mākslām, var teikt – viņš tajās pat iedzimis: māte – gleznotāja Līvija Endzelīna, tēvs – gleznotājs Uldis Zemzaris, vectēvs – slavens valodnieks Jānis Endzelīns. Dzimtas saknes, dzimtas dzīvesvietas tuvu dabai, Daugavai un jūrai, kultūrvides vērojumi un cilvēki devuši bagātas ierosmes komponista personībai un daiļradei jau no agras bērnības. Viņa mūzika un stāsti allaž ir šarmanta humora un atklāsmju pilni par to, kā un kāpēc tapusi viena vai otra viņa skaņdarba iecere,” aicinot uz koncertu, stāsta Cimdiņa.

Imants Zemzaris studējis Latvijas Valsts konservatorijā kompozīcijas specialitātē Ādolfa Skultes klasē (1958–1969) un ieguvis komponista un mūzikas priekšmetu pasniedzēja kvalifikāciju. 1988. gadā absolvējis Pētera Plakida kompozīcijas klasi. Līdzās komponēšanai un mūzikas kritiķa un esejista darbībai Zemzaris jau no 1972. gada strādājis par pedagogu, kopš 1976. gada līdz šodienai – Emīla Dārziņa mūzikas skolā mūzikas teorijas nodaļas kompozīcijas pasniedzējs.

Diāna Silova studē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas maģistrantūrā. Erasmus programmas ietvaros studējusi Norvēģijas Mūzikas Akadēmijā, Oslo. Vokālo prasmi papildinājusi dažādās meistarklasēs, kā arī uzstājusies koncertos Latvijā, Lietuvā, Vācijā un Norvēģijā. Izpildījusi Džanetas lomu G. Doniceti operā “Mīlas dzēriens” Latvijas Nacionālajā operā. Docētāja Kameransambļa un klavierpavadījuma katedrā Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Ieejas maksa: 2,00 eiro; skolēniem, studentiem, senioriem: 1,50 eiro.