Audiogrāmatas “Dziesmu dziesma” atvēršana

Raiņa un Aspazijas māja

26. septembrī, Knuta Skujenieka vārda dienā, plkst. 19.00 Raiņa un Aspazijas māja Rīgā, Baznīcas ielā 30, aicina uz dzejas un mūzikas audiogrāmatas “Dziesmu dziesma” atvēršanu. Šajā rudenī izdotajā audiogrāmatā var pilnā garumā noklausīties Knuta Skujenieka atdzejoto “Dziesmu dziesmu”.

“Dziesmu dziesma” jeb Augstā dziesma ir viena no skaistākajām Vecās Derības grāmatām un tiek uzskatīta par mīlas lirikas šedevru. Knuts Skujenieks to raksturo kā “rozīnīti starp reliģiskajiem tekstiem, kas tālu pārsniedz tīri reliģiska traktējuma ietvarus”. “Dziesmu dziesmu” K. Skujenieks no senebreju valodas tulkojis lēģerī.

Dzeju audiogrāmatā ierunājuši aktieri Andris Bulis un Maija Arvena, piedalās armēņu dziedātāja Asmika Bagojana, skaņu dizainu veidojis skaņu režisors un producents Ivars Kalniņš. Audiogrāmatā būs iekļauts “Dziesmu dziesmas” teksts, Knuta Skujenieka novēlējums klausītājiem un divi līdz šim nepublicēti dzejoļi rokrakstā, kā arī fotogrāfa Māra Ločmeļa mākslas foto vēsturiskajā ambrotipa fototehnikā un aktrises un tēlnieces M. Arvenas zīmējumi.

Audiogrāmatas prezentācijā piedalīsies aktieri Andris Bulis un Maija Arvena, un komponiste un mūziķe Lauma Kazaka. Sarunā ar pasākuma apmeklētājiem tiks atklāts “Dziesmu dziesmas” mīlestības noslēpums, bet pirms tam būs iespēja noskatīties līdz šim nepublicētu video interviju ar Knutu Skujenieku (2021), divus mākslas video ar mīlestības dzejas lasījumiem, ko veidojis videomākslinieks un mūziķis Ēriks Upenieks, un apskatīt fotogrāfa M. Ločmeļa darbu izstādi no “Dziesmu dziesmas” fotosesijas, kur aktieri iemūžināti tradicionālajos armēņu tautastērpos.

Ar šo audiogrāmatu projekta radošā komanda vēlas klausītājiem, īpaši jauniešiem, atklāt seno mīlestības dzeju, kurā paustās mīlestības vērtības stāv pāri laikiem, notikumiem un ir nozīmīgas arī šodienas cilvēkiem savstarpējo attiecību veidošanā.

Radošās komandas sadarbība un tikšanās ar Knutu Skujenieku un viņa sievu Intu sākās jau 2020. gadā, iestudējot dzejas un mūzikas izrādi “Dziesmu dziesma” (rež. N. Bokovikova, LU Botāniskajā dārzā, 2020), bet 2021. gadā izskanēja aktieru un raidījuma vadītāju A. Buļa un M. Arvenas veidots dzejas un mūzikas raidījumu cikls A. Buļa režijā “Mīlas trubadūri. Dzejas ceļojumi” sadarbībā ar Latvijas Radio 1 “Ielūdz Radioteātris” (video). “Dziesmu dziesmas” kultūras projektu sērijas finansiālais atbalstītājs ir Solfeg.io dzejas, mūzikas un mākslas platforma. Audiogrāmata “Dziesmu dziesma” tiek izdota un prezentēta sadarbībā ar mūzikas ierakstu izdevniecību “UPE tuviem un tāliem” (vadītāja Iveta Mielava), Raiņa un Aspazijas māju (muzeja vadītāja Zanda Rozenberga) un Latvijas Rakstnieku savienības starptautisko dzejas festivālu “Dzejas dienas 2022”.