Ekskursija Jaņa Rozentāla dzimšanas dienā

Portrets. Janis Rozentāls pie koka, nepilnā augumā, puspagriezienā. [Ap 1910. gadu?]. Foto nezināms. Kopija. [1970-1980?]

Svinot gleznotāja Jaņa Rozentāla (1866–1916) 157. dzimšanas dienu, sestdien, 18. martā, plkst. 12.00 un 15.00 Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs aicina apmeklēt bezmaksas ekskursijas mākslinieka dzīvoklī.

Izcilais latviešu gleznotājs Janis Rozentāls dzimis 1866. gada 18. martā kalēja Miķeļa Rozentāla un viņa sievas Lavīzes ģimenē. Bērnību pavadījis Saldus apkārtnē, bet pusaudžu gados devies uz Rīgu, lai strādātu un vēlāk arī apgūtu daiļkrāsotāja amatu. 22 gadu vecumā Janis Rozentāls iestājās Pēterburgas Ķeizariskajā Mākslas akadēmijā un pēc 8 gadiem to pabeidza ar 1. šķiras mākslinieka grādu.

1899. gadā mākslinieks atgriezās dzimtajā Saldū, bet jau 1901. gada nogalē viņa ceļi atkal veda uz Rīgu. Pēc gada sekoja liktenīgā iepazīšanās ar somu dziedātāju Elliju Forseli. Par jaunā pāra mājokli kļuva speciāli Rozentāla ģimenei plānotais dzīvoklis arhitekta Konstantīna Pēkšēna namā – Alberta ielā 12. Dzīvokļa otrajā stāvā speciāli Rozentālam tika izbūvēta mākslinieka darbnīca. Tā kļuva par vietu, kur gleznotājs ražīgi strādāja nākamos 11 gadus, kā arī pasniedza zīmēšanas nodarbības skolēniem. Rozentālu ģimenes dzīvoklis kļuva pazīstams arī ar muzikālajiem viesību vakariem, kas norisinājās dzīvokļa viesistabā.

Ekskursijas laikā būs iespējams aplūkot jūgendstila laika dzīvokli un mākslinieka darbnīcu, kā arī uzzināt par ikdienas dzīvi gleznotāja dzīvoklī.

18. martā ieeja muzejā bez maksas; darba laiks – no plkst. 11.00 līdz plkst. 18.00.