Es tev maija nakti zilu atnesīšu rudenī…

Jāņa Akuratera muzejs
Edgars Račevskis sēž Jāņa Akuratera muzeja kamīnzālē, aiz viņa redzamas klavieres un lampa. Viss apkārt ir tumšs, diriģents tērpies gaišā uzvalkā. No loga nāk saules gaisma.

Svinot diriģenta Edgara Račevska 85. jubileju un viņa mātes, ērģelnieces Olgas Račevskas 111. dzimšanas dienu, Jāņa Akuratera muzejs (Rīgā, O.Vācieša ielā 6a) 2021. gada 29. augustā plkst. 18.00 aicina uz koncertu muzeja dārzā “Es tev maija nakti zilu atnesīšu rudenī…”

Pasākumā piedalīsies Edgara Račevska vīru koris, Latvijas Nacionālās operas solisti – Inna Kločko, Ilona Bagele, Juris Vizbulis, Andris Ludvigs un Juris Ādamsons. Koncertmeistare – Ilze Ozoliņa. Pasākumu vadīs Liene Račevska. Pasākumā tiks atvērta Edgara Račevska jaunā grāmata “Solo dziesmas”.

Muzeja vadītāja Maira Valtere stāsta: “Kad dzejnieka Jāņa Akuratera mājā ienāk diriģents Edgars Račevskis, tā vien šķiet, ka viņa pāri plūstošajai enerģijai šis divstāvu koka nams ir pa šauru. Tai varbūt labāk iederētos Dziesmu svētku estrāde… Un tomēr tieši Akuratera mājas pirmajā stāvā diriģenta Račevska ģimene nodzīvoja gandrīz 30 gadus no 1961. gada, palīdzot uzturēt un saglabāt šo koka namu un interjera priekšmetus. Un arī Akuratera muzeja darbības laikā Maestro vairākkārt viesojas ar saviem koncertiem. 29. augustā koncerts muzeja dārzā būs veltīts viņa 85. jubilejai.”

Kopš 1970. gada Edgars Račevskis ir Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku virsdiriģents, 2013. gada un 2018. gada Dziesmu un deju svētkos arī goda virsdiriģentsViņa audzēknis Latvijas Valsts Konservatorijā diriģents Ivars Cinkus par Edgaru Račevski ir teicis: “Lielisks lielu tautas masu mākslinieciskais vadītājs. Tas, ko viņš spēj izdarīt ar kopkori, ir ļoti atzīstams, to liela daļa nevar panākt. Ne velti arī tauta viņu ļoti mīl – Edgars Račevskis ir viens no iemīļotākajiem virsdiriģentiem jau vismaz 30 gadu. Grūti to aprakstīt – tas ir personības valdzinājums, un to nemaz nevar no viņa iemācīties.”

Līdzās diriģenta un pedagoga darbībai Edgars Račevskis ir pievērsies arī komponēšanai un ir tapušas vairāk nekā 100 dziesmas. Izdevniecība “Musica Baltica” ir publicējusi trīs Edgara Račevska kormūzikas krājumus: “Grāmata vīru korim” (2019), “Grāmata jauktam korim” (2019), “Grāmata sievu un bērnu korim” (2020).

Šogad apgādā “Musica Baltica” ir iznācis un atvēršanu Jāņa Akuratera muzeja dārzā 29. augustā svinēs komponista jaunākais izdevums “Solo dziesmas”. Grāmatā iekļautas 27 dziesmas balsij (balsīm) ar pavadījumu, rakstītas dažādiem balss tipiem. Dziesmas ir radušās dažādos komponista dzīves posmos, lielākā daļa no tām grāmatā ir pirmpublicējumi. Krājumā ir dziesmas gan ar Raiņa, Ojāra Vācieša, Gunas Ikonas, Aspazijas un citu dzejnieku, gan paša Edgara Račevska vārdiem. Krājumā ir arī dziesma ar Jāņa Akuratera vārdiem “Svētku brauciens”, kas ir romantiskas trauksmes vēstījums par vēlmi atgriezties, nokļūt Ziemassvētku noskaņās savā bērnības jaunības lauku sētā. Savukārt prieka un mīlestības slavējumi izskan dziesmās ar dzejnieces Laimas Akurateres, Jāņa Akuratera meitas, vārdiem – “Prieks” un “Šūpoles”.

Pasākums notiks 29. augustā, kas ir Edgara Račevska mātes Olgas Račevskas (1910–2000) dzimšanas diena. Ērģelniece Olga Račevska savu muzikālo talantu bija mantojusi no saviem vecākiem – it īpaši no tēva Viļa Panteloviča (1869–1942), kas bija Klosteres pagastā ērģelnieks, dziedāšanas skolotājs, kora un dramatisko pulciņu vadītājs, pagasta skrīveris un baznīcas perminderis – īsts tā laika apgaismības cilvēks. Olga Račevska vairāk nekā 30 gadus bija ērģelniece Torņakalna baznīcā, kā arī angļu valodas skolotāja. Ērģelnieces pienākumu dēļ viņai padomju laikos nācās pamest skolotājas darbu.

Arī J. Akuratera māja ir pateicīga Olgas Račevskas gādībai, rūpībai un saimnieciskumam. 20. gs. 70. gadu beigās un 80. gadu I pusē J. Akuratera mazdēls Jānis Viesturs Osis dzīvoja un strādāja Viļņā, mūžībā jau bija aizgājušas Akurateru ģimenes sievietes, tāpēc rūpes par mājas ikdienas uzturēšanu un kopšanu bija Olgas Račevskas pārziņā. Koncerts 29. augustā Akuratera mājas dārzā būs arī kā dāvana viņai.

Ieeja pasākumā ar ielūgumiem un biļetēm.

Biļešu cena – 5,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 3,00 EUR. Tās varēs nopirkt arī klātienē pirms pasākuma, tomēr lūgums tās iegādāties  “Biļešu Paradīzē”:   www.bilesuparadize.lv/lv/event/101331.

Ieeja pasākumā tikai ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Līdzās sertifikātam jāuzrāda personu apliecinošs dokuments.