Izstādes “Salambo. Zudušās valstības mistērija” atklāšana

Andreja Upīša memoriālais muzejs
Veltas Emīlijas Platupes mākslas darbs. Darvā attēloti dažādi cilvēku tēli, darbs ir ļoti krāsains, grūti izšķirot cilvēku figūras.

21. septembrī plkst. 15. 00 Andreja Upīša memoriālais muzejs (Rīga, Brīvības iela 38-4) aicina uz  multimākslinieces Veltas Emīlijas Platupes izstādes “Salambo. Zudušās valstības mistērija” atklāšanu.

Šogad 200 jubileju svin izcilais franču rakstnieks Gistavs Flobērs. Viņa romānu “Salambo”, kas vēsta par Kartāgu algotņu sacelšanās laikā, latviešu valodā tulkojis Andrejs Upīts. Gadiem ritot, A. Upīša valoda nav novecojusi, un, lasot romāna tulkojumu, bieži var piemirst, ka tas tapis gandrīz pirms 100 gadiem. Senās Kartāgas ainava, kas iezīmēta romānā, latviešu lasītājam paveras tikpat krāšņa, satraucoša un noslēpumaina kā oriģināldarbā. Uz tās fona risinās algotņu dumpis, notiek reliģiski rituāli, bango tumšas un cildenas kaislības.

Romāns “Salambo” spēj iedvesmot vēl joprojām, un, pateicoties tam, šogad tapusi multimākslinieces Veltas Emīlijas Platupes izstāde “Salambo. Zudušās valstības mistērija”. Autore romāna noskaņas un tēlus pārcēlusi vizuālās mākslas valodā – viņas Kartāga ar izstādes apmeklētāju runā caur akvareļiem un krāšņām (reizēm nedaudz biedējošām) dažādu materiālu telpiskām figūrām. Izstāde paver skatītājam gan sakrālo telpu, kurā mājo dieves un dievi, gan (nosacīti) profāno – teiksmām apvīto, svelmaino Kartāgas zemi, kur dzīvo drosmīgi karavīri, viedi priesteri, skaistas un gudras sievietes, kā arī debesis balstoši kaujas ziloņi un pazemi sargājošas htoniskās vardes.

Velta Emīlija Platupe ieguvusi maģistra grādu Ecole Supérieure d’Arts & Médias de Caen/Cherbourg Francijā un arī Latvijas Mākslas akadēmijā. Latvijas mākslas vidē aktīvi darbojas jau vairāk nekā desmit gadus, veidojusi izstādes (“Pierādījumi oficiālai mīlestības nāvei”, “Piedošana nav iespējama”, “Bezmugurkaulnieki” u.c.) un teātru izrāžu vizuālo noformējumu (“Kazanova”, “Persiešu valodas stundas”, “Pasaka par veco nāvi” u.c.). No Covid-19 pandēmijas patvērusies senajā Kartāgā, kā rezultātā tapusi šī izstāde.

Izstādes atklāšana 21. septembrī plkst. 15.00. Atklāšanā uzstāsies JVLMA 3. kursa, Egila Upatnieka obojas klases audzēkne, grupas “Zāle” obojiste Kira Maija Kirsanova. Atklāšana ieeja tikai ar derīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Līdzās sertifikātam jāuzrāda arī personu apliecinošs dokuments.

Izstāde aplūkojama Andreja Upīša memoriālajā muzejā no 22. septembra līdz 31. decembrim.

Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.