Krišjānis Barons un astronomija

Krišjāņa Barona muzejs

12. aprīlī plkst. 18.00 Krišjāņa Barona muzejs (Rīgā, Krišjāņa Barona ielā 3-5) aicina uz tikšanos ar Dr. phys. Jāni Kleperi, kurš pastāstīs par Krišjāņa Barona pētījumiem astronomijā. Sarunu vakars turpinās izstādē “Nezināmais Barons” aizsākto Dainu Tēva dzīves un daiļrades izzināšanu.

Krišjāņa Barona pirmās publikācijas 1856. gadā laikrakstā “Mājas Viesis” bija saistītas tieši ar astronomiju – raksts “Zvaigznes”, “Saule” un “Skriešana pa gaisu”, kas vēstīja par cilvēku mēģinājumiem lidot. 1857. gadā publicēti Barona izglītojoši raksti astronomijā, dabaszinātnēs, folkloristikā.

12. aprīlī plkst. 18.00 Krišjāņa Barona muzejā ar stāstījumu par Barona astronomijas pētījumiem un asteroīdu 3233 Krišbarons uzstāsies astronomijas doktors Jānis Kleperis, kurš ir ieguvis A.Vītola balvu par izcilu devumu Latvijas enerģētikā, kā arī ir Krišjāņa Barona muzeja draugu “Budēļu” dalībnieks.

Par to, kā dzimusi interese par astroloģiju, Jānis Kleperis stāsta: “Drustu pamatskolā bija lielisks fizikas skolotājs Laimonis Leitis, viņš arī iepazīstināja ar žurnālu “Zvaigžņotā Debess”. Universitātē kursa biedrs un draugs Imants Platais studēja astronomiju, kādu reizi ciemojāmies arī Baldones observatorijā, un tā dzima mana mīlestība pret zvaigznēm”.

Izstāde “Nezināmais Barons” rosina pievērsties Dainu tēva Krišjāņa Barona mazāk zināmiem dzīves faktiem, atrast to, kas līdz šim ir bijis palaists garām, nenovērtēts, nezināms vai mazāk zināms. Caur četrām dažādām tēmām, četriem pētniekiem un četrām Baronu dzimtas pārstāvju roku līnijām izstāde vēsta par Dainu tēva Krišjāņa Barona mazāk zināmiem dzīves faktiem.

Ieejas maksa pasākumā: 2,00 eiro. Skolēniem, studentiem senioriem: 1,50 eiro.