Lasījumi verandā

Jāņa Akuratera muzejs
Uz tumšas nakts un ugunskura fona lieliem burtiem rakstīts "Lasījumi verandā. Otrā tikšanās".

Jāņa Akuratera muzejā Rīgā, Ojāra Vācieša ielā 6a, sestdien, 2022. gada 18. jūnijā, plkst.  14.00 notiks pasākumu cikla “Lasījumi verandā” otrā tikšanās, lai kopīgi Jāņu gaidīšanas noskaņās lasītu un pārrunātu Jāņa Akuratera stāstu “Noklīdis krīvs”.

Jaunā pasākuma cikla “Lasījumi verandā” otrajai sarunu pēcpusdienai izvēlēts Jāņa Akuratera stāsts – etīde “Noklīdis krīvs”. Šis darbs uzrakstīts 1908. gada ziemā, kad tā autors kā emigrants atradās Zviedrijā un Norvēģijā. Bet stāsts vēsta par Latviju, par vasaras dienu, kad “koki viskuplākās lapas sarieš kā zaļu smagu krepi”, un tik īpašo vasaras nakti, “spiedīgu, siltu un zaļipelēkdzeltenu”, kad “uguns dzirkstis lija, kā vieglas zvaigznes un apdzisa ar zemi satiekoties” un “viss bija pilns dūkoņas un skaņu, tuvu un tālu, tā kā kad zeme un gaiss dziedātu…”.  Stāstā, Jānis Akuraters min, ka vārdi “Jāņu nakts” – “aizkustina dusošas jūtas kā smagu jūru”. Var jau būt, ka viņam tas bija tik nozīmīgi, tādēļ, ka pats bija Jānis. Bet varbūt šajā mistērijā slēpjas vēl kas cits, uz ko viņš mēģina kopā ar sava stāsta – etīdes “Noklīdis krīvs” varoņiem atrast norādes un atbildes. Un vai pēc vairāk nekā 100 gadiem šīm atbildēm var piekrist mūsdienu lasītājs, būs iespēja noskaidrot otrajā tikšanās reizē “Lasījumos verandā”. Jāņa Akuratera stāsts rosina arī apcerēt, kā ir ar Jāņu atspoguļojumu latviešu literatūrā. Cik bagātīga vai nabadzīga ir šī tradīcija? Un kuri darbi un kādēļ ir mūsu pirmās asociācijas šai kontekstā?

Šovasar gaidāmas vēl citas šādas lasījumu un sarunu pēcpusdienās, kurās tiks pārrunāti gan mazāk zināmi Jāņa Akuratera, gan arī šodien mazāk daudzinātu Akuratera laikabiedru darbi. Pirmais cikla pasākums bija 28. maijā, kad Ukrainas notikumu kontekstā lasījumam bija izvēlēts Jāņa Akuratera stāsts “Komunista galvaskauss”.

Pēc lasījuma verandā varēs apmeklēt arī muzeju un iepazīties ar izstādi “Kad vēl bija prieks… Preses ballei 100”.

Ieejas maksa: 2.00 EUR; skolniekiem, studentiem, pensionāriem: 1.50 EUR.