Lekcija “Hugo Simberga sapņu pasaule”

Hugo Simberga glezna "Nāves dārzs"

Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs (Rīga, Alberta iela 12-9) 29. oktobrī plkst. 12.00 aicina apmeklēt lekciju no cikla “Somijas stāsti”, kurā šoreiz varēs uzzināt par somu simbolisma glezniecības pārstāvja Hugo Simberga daiļradi. Lekcija “Hugo Simberga sapņu pasaule” ir veltīta mākslinieka 150 gadu jubilejai.

Hugo Simbergs (1873–1917) ir viens no neparastākajiem un noslēpumainākajiem somu gleznotājiem. Atbilstoši simbolisma mākslas ievirzei, Simberga gleznas liek pārdomāt cilvēka mūža ritējumu, šķetināt viņa jūtu un domu sarežģītos ceļus caur tēliem, kas ir kā sapņu un fantāzijas pasaules atspulgi. Simberga gleznu mīklainība nepiedāvā skaidri noteiktas atbildes un vienkāršus atminējumus, bet tiecas aizvest skatītāju ceļojumā uz pašam savas iekšējās pasaules slēptākajām dzīlēm.

Līdztekus simbolismam Simberga gleznās parādās arī sintētisma iezīmes. Intensīvu, spilgtu un kontrastējošu krāsu laukumi ir nevis objektīvās realitātes atspoguļotāji, bet pauž gleznā ietvertās sajūtas un noskaņu, pastiprinot gleznu emocionālo intensitāti.

Janis Rozentāls publikācijā “Par Somijas mākslu” (“Vērotājs”) savam laikabiedram Hugo Simbergam velta vien dažus teikumus, tomēr izceļ viņu kā vienu no “labākajiem jaunās tautiskās mākslas reprezentantiem”. Arī vēlākās latviešu preses publikācijās, kas veltītas somu mākslai, Hugo Simbergs tiek pieminēts kā nozīmīgs ziemeļzemes glezniecības pārstāvis.

Lekciju lasīs mākslas vēsturniece Dace Vosa, Mg. Art.

Lekciju cikls “Somijas stāsti” J.Rozentāla un R.Blaumaņa muzejā ir aizsācies 2019.gadā. Tas vēsta par dažādām Somijas kultūrā nozīmīgām parādībām un personībām, un to saikni ar Latviju.

Biļešu cenas: Priekšlasījums: 3,00 EUR, skolēniem, studentiem un senioriem 2,00 EUR

 

Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums. Foto un video materiāli var tikt publicēti