Leldes Stumbres romāna atvēršana

Jāņa Akuratera muzejs

Sestdien, 11. martā, Jāņa Akuratera muzejs Rīgā, Ojāra Vācieša ielā 6a, plkst. 14.00 aicina uz Leldes Stumbres romāna “Karalis Līrs un viņa četras meitas” atvēršanu. Romāns ir izdevniecības “Latvijas Mediji” rīkotā “Vakara romānu” konkursa laureāts. Ar autori sarunāsies Aivars Eipurs un Linda Kusiņa-Šulce.

Lelde Stumbre, būdama ievērojama dramaturģe, kuras lugas guvušas lielu atzinību, īpaši 20. gadsimta pēdējā ceturksnī, 21. gadsimtā nopietni pievērsusies arī romānu rakstīšanai. “Karalis Līrs un viņa četras meitas” ir jau astotais rakstnieces romāns.

Uz grāmatas vāka var lasīt atvēršanas pasākuma vadītāja Aivara Eipura rakstīto: “Lai aizmirstu vienu dzīvi, cilvēkam vajadzīga, kā minimums, vēl viena dzīve. Aptuveni tā kādā dzejolī rakstījis dzejnieks. Un, ja viņš pie tās otras netiek klāt, viņš vismaz daļu no tās var iztēloties. Reinam (karalisks vārds!) ir labāki aizsardzības mehānismi nekā Šekspīra karalim Līram, turklāt veseli divi. Viens ir grāmatas viņa bibliotēkā, kuru nosaukumi un varoņi romānā pieminēti visai dāsni – tajās var patverties no realitātes. Dzīve lielā mērā notiek Reina galvā, taču arī īstenība izmanto Reinu – četras meitas taču! Otrs mehānisms: Reins iztēlojas. Izšķirīgos brīžos viņš iztēlojas citu variantu, kā viņš rīkotos, kā viņa dzīve varētu turpināties. “Karalis Līrs un viņa četras meitas” – romāna nosaukums ir iespaidīgs, ar hrestomātisku pieskaņu, lasītājam atliek cerēt arī uz pašu romānu.”